Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh pisal Vladi v zvezi s stavko - odgovor Vlade

Varuh človekovih pravic RS je 12. 10. pisal Vladi RS v zvezi z delovanjem državnih organov v času stavke javnih uslužbencev. Vlada je Varuhu odgovorila v zaprošenem roku. Varuhinji se zahvaljuje za posredovano pobudo in si bo prizadevala za čimprejšnje sprejetje potrebnih sprememb. 

Obe pismi objavljamo v celoti.

 

Pismo Varuha človekvih pravic RS

 

Številka: 0.1 - 22 / 2010 - 1 - DOL
Datum: 12.10.2010


Vlada Republike Slovenije
Borut Pahor, predsednik
Gregorčičeva 20
1000 Ljubljana


Spoštovani predsednik Vlade Republike Slovenije,

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) je v času stavke uslužbencev dela javnega sektorja prejel več pobud, iz katerih izhaja, da so bile uporabnikom javnih služb in storitev državnih organov kršene človekove pravice. Kršitve so se izkazale predvsem na področju socialnega varstva, ki bi moralo še posebej skrbno uresničevati načela socialne države ter ogroženim posameznikom nuditi primerno pomoč.

Varuh seveda ne zanika pravice delavcev do stavke, skrbno pa spremlja način njenega uresničevanja, ki zaradi narave dela javnega sektorja neposredno posega v pravice posameznikov. Na meje uresničevanja človekovih pravic, ki jih določa 15. člen Ustave Republike Slovenije, je Varuh na svoji spletni strani in z obvestilom medijem opozoril tudi javnost še pred začetkom stavke. Žal se je stavkovno gibanje razvilo v prej nepredvidljive in do sedaj tudi nepredstavljive oblike groženj, tako v obliki nasilja, kot v obliki odrekanja osnovnih pravic vseh prebivalcev Slovenije.

Organizacijo in izvajanje stavke še zmeraj ureja zakon bivše države iz leta 1991, ki bi ga morali nujno posodobiti. Nov zakon je bil že večkrat napovedan, nazadnje v Normativnem programu Vlade Republike Slovenije za leto 2010. V omenjenem programu je predviden kot skrajni rok sprejema 15. julij 2010, a po nam dostopnih podatkih še ni pripravljeno niti gradivo, ki bi bilo primerno za javno razpravo o zakonskem osnutku.

Varuh postavlja vprašanje, čemu služijo programi vlade, če jih pristojna ministrstva ne spoštujejo. Nov zakon o stavki je bil namreč predviden tudi v normativnem programu za leto 2009, skrajni rok sprejema pa je bil 15. april 2010. S pravočasno pripravo zakona bi se verjetno lahko izognili nekaterim zapletom in nesporazumom, ki smo jih vsakodnevno spremljali. 

Menimo, da zastarelost normativne ureditve ne bi smela predstavljati ovire, da bi na vseh področjih javnih služb in javne uprave v področnih zakonih določili minimalne standarde in normative oziroma storitve, ki jih morajo izvajalci (javni uslužbenci) nuditi prebivalcem tudi v času stavke. Pravica do stavke namreč ne sme nesorazmerno posegati v pravice drugih ali celo onemogočati njihovega  uveljavljanja. Stavkovni ukrepi morajo biti uperjeni zoper tistega, ki zaposlenim krši njihove pravice, ne pa neposredno prizadeti vseh ljudi, uporabnikov javnih služb in storitev. Pri tem opozarjamo tudi na etično sporno ravnanje javnih uslužbencev, ki so v času stavke odklanjali pomoč socialno najšibkejšim posameznikom.

Natančnejši predpisi bi odpravili pogoste dvome v legitimnost stavke, v pravico do nadomestila plače za čas stavke ter odpravili potrebo po dodatnih interpretacijah, ki med prizadete vnašajo le nemir in nezadovoljstvo. Uveljavitev načela pravne države zato zahteva, da pristojni resorji nemudoma začnejo pripravljati ustrezne dopolnitve zakonov, seveda v primernem socialnem dialogu, zlasti s sindikati.

Varuh zato poziva Vlado Republike Slovenije, da nemudoma določi program priprave celotne »stavkovne zakonodaje« na področju javnega sektorja, z natančnimi datumi za izvedbo posameznih faz priprave zakonskih gradiv, določi nosilce teh dejavnosti in zagotovi ustrezen nadzor nad uresničitvijo programa.
Ker predlogi Varuha zadevajo več vladnih resorjev, predlagam, da pismo obravnava Vlada Republike Slovenije in se opredeli do mojih predlogov v 30 dneh od njegovega prejema ter me o tem obvesti. S pismom in z vašim odgovorom bom seznanila tudi javnost.

Lep pozdrav,                             

dr. Zdenka Čebašek – Travnik
varuhinja človekovih pravic

 

 

Odgovor Vlade Republike Slovenije

Stran 1

Stran 2

Stran 3

Stran 4

Stran 5

Stran 6

Stran 7

 

Natisni: