Na sedežu Varuha človekovih pravic RS je v četrtek, 24. 6. 2010, potekalo tretje tematsko srečanje s predstavniki civilne družbe s področja okolja. Tema tokratnega srečanja je bil drugi steber Aarhuške konvencije, t. j. možnost sodelovanja v postopkih odločanja, ki vplivajo na okolje.
Udeleženci srečanja
ugotavljajo:
- potrebo po obveščenosti in vključenosti javnosti in vključene javnosti že v začetnih fazah okoljskega odločanja. Javnost in posamezniki morajo biti obveščeni pravočasno in na ustrezen način, ki bo dostopen in razumljiv, upoštevaje naravo posega in lokalne specifike. Udeleženci ugotavljajo, da upravni organi pri odločanju glede sodelovanja vključene javnosti postopajo preveč ozko in formalistično.
- da je pogoj, ki ga določa Zakon o varstvu okolja za pridobitev statusa nevladne organizacije s področja okolja ali narave, da društvo aktivno deluje v javnem interesu na področju okolja 5 let, v neskladju z določili Aarhuške konvencije.
predlagajo:
- da se tudi društva in zavodi, ki delujejo na lokalni ravni, lahko vključijo v odločanje o lokalnih okoljskih zadevah, ki so v javnem interesu.
opozarjajo:
- da praviloma organi, ki odločajo o okoljskih zadevah, kljub številnim podanim argumentom, stališča civilne družbe brez tehtnih argumentov zavrnejo.
Naslednje srečanje bo, v dogovoru z udeleženci, potekalo v mesecu septembru. Tema srečanja bo tretji steber Aarhuške konvencije (prost dostop do pravnih sredstev za varstvo pravic dostopa do informacij o okolju in možnosti sodelovanja v postopkih odločanja, ki vplivajo na okolje).