Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik z zaskrbljenostjo spremlja dogodke v Mariboru. Ocenjuje, da so posledica slabega delovanja pravne države in vse večjega ignoriranja demokratičnih standardov. Zakaj se je sprva miren shod sprevrgel v izbruh vandalizma, še ni znano. Po tem dogodku se morajo politiki bolj kot sicer zavedati globljega pomena sporočila ljudi in opraviti resno analizo o stanju, v katerem se nahaja slovenska družba.
Varuhinja dodaja, da je izražanje mnenj in zahtev do oblastnih organov legitimna pravica vsakega. Stopnjevanje zahtev kaže na nemoč vzpostavitve dialoga, zato varuhinja vse udeležene poziva k moči argumenta, ne k argumentom moči. Nasprotovanja naj se izkazujejo v spoštljivem dialogu, sicer se lahko sproži podobno dogajanje tudi drugod po državi.
Dogodki v Mariboru imajo nedvomno tudi elemente in sporočilo spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti. Varuhinja človekovih pravic obsoja take izraze sovražnosti in nasilja, podpira pa javno izražanje nezadovoljstva, saj je videti, da manj glasna in manj opazna sporočila niso privedla do dialoga med prizadetimi na eni in oblastjo na drugi strani.
Varuhinja od oblastnih organov pričakuje, da ustrezno ukrepajo in ne presegajo svojih pooblastil, protestnike pa, da fizično moč nadomestijo z dialogom. Zlasti nosilci javnih funkcij pa morajo biti v takšnih razmerah vedno pripravljeni za dialog in pojasnjevanje svojih ravnanj. Oblast je dolžna zagotavljati delovanje pravne države in spoštovanje demokratičnih standardov in pogoje za demokratičen dialog. Le tako in s kulturo strpnosti in nenasilja je mogoče zagotavljati pogoje za uresničevanje človekovih pravic.