Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik je danes, 13. 12. 2012, v prostorih Pomurske in študijske knjižnice Murski Soboti nagovorila udeležence delovnega posveta Sožitje med Romi in večinskim prebivalstvom.
Opozorila na pomen participacije v političnem in javnem življenju, ki je bila tudi osrednja tema letošnjega dneva človekovih pravic 10. Decembra. Dejala je, da Varuh človekovih pravic že vrsto let opozarja na problematično sestavo Sveta romske skupnosti (Svet) iz katerega so bili te dni izključeni dolenjski Romi. Sedanja zakonska ureditev sestave Sveta bolj prispeva k nesoglasjem znotraj skupnosti kot k temu, da bi se Svet uveljavljal kot legitimen predstavnik celotne romske skupnosti v državi, je še dejala.
Varuhinjin nagovor si lahko v celoti preberete tukaj.
Namen posveta je pridobiti dodatna mnenja in predloge za izboljšave Razvojnega programa za romsko skupnost v Pomurju do leta 2020, ki ga pripravlja projektna skupina Romano Kher - Romska hiša.
Posveta so se udeležili številni pripadniki romske skupnosti in tukajšnjega večinskega prebivalstva. Med vabljenimi gosti je bila tudi dr. Vera Klopčič, ki je opozorila, da je mogoče premalo izpostavljeno delovanje številnih neromskih strokovnjakov (Šiftar, Tancer, Zadravec), ki so z veliko naklonjenostjo in strokovnostjo prikazovali, kako je romska kultura vplivala na okoliško prebivalstvo in kaj se lahko od Romov naučimo. Franci Žohar iz Ministrstva za pravosodje in javno upravo pa je predlagal, da bi v projektu bolje osvetlili tudi položaj romske ženske in romske družine. Sožitje in graditev odnosa ni samo priložnost za Rome, temveč za vse prebivalce Slovenije, so se strinjali udeleženci.