Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je na lastno pobudo že v marcu leta 2009 obravnaval problematiko posledic uporabe fitofarmacevtskih sredstev (FFS) in opozoril na morebitne škodljive posledice sprejetega Sklepa o omejitvi prometa in uporabe določenih fitofarmacevtskih sredstev na ozemlju RS (Ur. l. RS št. 12/2009), s katerim je prenehala veljati odredba o prepovedi prometa in uporabe določenih fitofarmacevtskih sredstev na ozemlju RS iz leta 2008.
S citiranim sklepom je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) sprejelo odločitev o izjemi, ki dovoljuje uporabo določenih FFS. To naj bi se zgodilo na podlagi rezultatov preizkusov, izvedenih pri Kmetijskem inštitutu Slovenije ter na podlagi ocene tveganja za čebele na nivoju EU. MKGP je ob tem upoštevalo tudi zakonodajo EU, ki na notranjem trgu EU določa prost pretok trženja semena kmetijskih proizvodov.
Ob vsem navedenem je Varuh že takrat izrazil dvom, ali je bila odločitev MKGP res skrbno pretehtana in je tedanjega ministra opozoril, da ocenjuje, da bi z nenadzorovano ali premalo nadzorovano uporabo FFS lahko bile ogrožene pravice posameznikov do zdravja, zdrave prehrane in zdravega ter varnega življenjskega okolja. Zato je od ministra zahteval določena pojasnila.
V odgovoru MKGP so ocenili, da so pomisleki Varuha neutemeljeni ter da sprostitev prometa in uporabe določenih FFS na ozemlju RS ne predstavlja tveganja za zdravje ljudi, živali in okolja, čemur pa zadnji množični pomori čebel ne pritrjujejo.