Varuh človekovih pravic tudi v šolskem letu 2012/2013 izvaja aktivnosti v okviru Pravne klinike za begunce in tujce. V omenjen projekt je vključen že od šolskega leta 2002/2003. Projekt so prvič pripravili na katedri za upravne znanosti pri Pravni fakulteti v Ljubljani v šolskem letu 2000/2001. Klinika deluje ob podpori zunanjih mentorjev in Visokega komisariata združenih narodov za begunce (UNHCR).
Projekt študentom še v času študija poleg teoretičnega znanja daje tudi praktične delovne izkušnje. Namen klinike je tudi v strokovni javnosti dvigniti raven zavesti o obstoju begunske problematike in prava tujcev ter pospešiti izobraževanje študentov prava in njihov interes za ta posebna pravna področja.
Študentje v okviru pravne klinike za begunce in tujce dobijo praktično znanje in pomoč pri pravnem svetovanju prosilcem za azil in drugim tujcem pri urejanju statusa. Sodelujejo pri obravnavi konkretnih primerov in se usposabljajo za obravnavo postopkovnih vprašanj, povezanih z dolgotrajnostjo posameznih postopkov, za izdajo področnih odločb in druge praktične ukrepe na tem področju.
Mentorice jim predstavijo področje upravnih zadev, mednarodne in notranje pravne akte s področja mednarodne zaščite, urejanja statusa tujcev in sprejemom v državljanstvo. Na njihovo željo pa so bili doslej seznanjeni tudi z delovno-pravno problematiko v Sloveniji, problematiko okolja in drugimi temami s katerimi se ukvarja Varuh.