Varuh človekovih pravic RS je po analizi dostopnosti prostorov vlade in ministrstev za gibalno in senzorno ovirane invalide ugotovil, da omenjeni pomanjkljivo izpolnjujejo vrsto zakonskih zahtev. Kljub obstoječi zakonodaji in mednarodnim obveznostim, ki nalagajo zagotavljanje enakih možnosti za invalide, dostopnost objektov v javni rabi, vključno s prostori vlade in ministrstev, še vedno ni na zadostni ravni.
»Dostopnost objektov v javni rabi za invalide pomeni osnovno predpostavko za uresničevanje tudi številnih drugih temeljnih človekovih pravic in svoboščin,« opozarja varuh človekovih pravic Peter Svetina. Poudarja, da »nedostopnost objektov ne pomeni le tega, da oseba ne more vstopiti ali se gibati po objektih, temveč tudi, da ji je onemogočena zaposlitvena možnost v določenih institucijah ali kandidiranje za funkcije v javnih službah in organih.« Skladno z 29. členom Mednarodne konvencije o pravicah invalidov (MKPI) mora Republika Slovenija invalidom omogočiti, da učinkovito opravljajo naloge in javne funkcije na vseh ravneh oblasti.
V analizi, izpeljani na osnovi prejetih vprašalnikov, so bile ugotovljene resne pomanjkljivosti v dostopnosti številnih ključnih objektov. Med glavnimi težavami so neustrezna parkirna mesta za invalide, neustrezno označeni in težko dostopni vhodi, pomanjkljiva signalizacija za lažjo orientacijo oseb s senzornimi ovirami ter pomanjkanje prilagoditev v vertikalnih povezavah (dvigala, stopnice). Prav tako se večkrat zgodi, da niso izpolnjene zahteve za dostopnost sanitarij, kar predstavlja pomembno oviro za enakopravno sodelovanje v vsakdanjem življenju.
Varuh je posebno zaskrbljen zaradi neizpolnjevanja zahtev v Ministrstvu za zdravje, ki ima ključno vlogo na področju zdravstvenega varstva. Izmed 13 zahtev za dostopnost izpolnjuje le minimalne zahteve, kot so parkirna mesta in dvigalo za gibalno ovirane, medtem ko dostop do objekta ostaja otežen. »Premična naprava za dostop je lahko sprejemljiva le kot začasni ukrep in ne more biti v celoti skladna s prepovedjo diskriminacije na podlagi invalidnosti, saj invalidom ne omogoča samostojne uporabe objekta,« poudarja varuh Svetina.
Varuh je vlado pozval, naj ustrezne prilagoditve uredi čim hitreje. Priporočil ji je tudi, naj oblikuje delovno skupino, ki bo temeljito analizirala dostopnost vseh vladnih objektov ter pripravila konkretne ukrepe za odpravo zaznanih pomanjkljivosti. Za izvedbo vseh ukrepov je treba zagotoviti zadostna sredstva, še opozarja varuh Svetina in opozarja, da samo pravočasna prilagoditev prostorov lahko prepreči nadaljnje kršitve pravic invalidov.
»Vlada in ministrstva so imeli 15 let časa, da prilagodijo svoje objekte tako, da ne diskriminirajo. Rok za prilagoditev objektov v javni rabi se izteče 11. 12. 2025, na voljo sta le še 1 leto in 1 mesec. Vlada in ministrstva si kot izvoljena telesa ne smejo več privoščiti, da bi invalidom še naprej kršila pravico do enake obravnave in dostopa do javnih funkcij, storitev ter možnosti sodelovanja v javnih zadevah,« poudarja varuh človekovih pravic Peter Svetina.
Več podrobnosti in ugotovitev Varuha lahko preberete tukaj.
Varuh vlado in ministrstva pozval k ureditvi dostopnosti prostorov za gibalno in senzorno ovirane invalide
Foto galerija
(1)