Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v okviru rednih mesečnih srečanj s civilno družbo v torek, 8. 11. 2011, organiziral srečanje s predstavniki civilne družbe, ki se ukvarjajo z vprašanji iz področja spolne usmerjenosti.
Srečanja se je udeležilo pet predstavnikov različnih nevladnih organizacij, društev in zavodov. Razpravljali smo o stopnji enakosti in enakopravnosti, ki jo naša družba in zakonodaja zagotavljata drugače spolno usmerjenim, o učinkovitosti sistema pomoči pri družbeni integraciji teh oseb, pa tudi, ali storimo dovolj za preprečevanje in odpravljanje diskriminacije.
Ugotavljali smo, kako uspešno lahko nevladne organizacije, društva in zavodi izvajajo svoje programe, s kakšnimi težavami se srečujejo in kakšne so sploh njihove možnosti za delovanje. Posvetili smo se tudi novostim, ki jih prinaša Družinski zakonik.
Tako Varuh kot predstavniki civilne družbe ugotavljamo, da je področje spolne usmerjenosti izjemno občutljivo področje, na katerem oboji zaznavamo tako prikrito kot odkrito diskriminacijo. Le redki posamezniki so se pripravljeni javno izpostaviti in kršitve prijaviti, kljub stiskam s katerimi se srečujejo v zdravstvu, šolstvu, stanovanjski politiki, pri zaposlovanju in tudi drugje. S težavami se srečujejo tako pri ravnanju institucij kot v družbi nasploh, zlasti pri sprejemanju njihove drugačnosti in spoštovanju njihovega dostojanstva.
Ocenjujejo, da se razmere spreminjajo na bolje in menijo, da bo zlasti Družinski zakonik uredil mnoga odprta vprašanja.