Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 20. decembra 2024 obiskal Čebelarsko zvezo Slovenije (ČZS) in podprl njena prizadevanja za zaščito temeljnih človekovih pravic, predvsem pravice do zdravja in zdravega življenjskega okolja. Izpostavil je naraščajoči problem ponarejene hrane, ki ogroža zdravje potrošnikov, spodkopava prehransko verigo ter ima uničujoče posledice za kmetijstvo, okolje in biotsko raznovrstnost.
"Ponarejena hrana je na trgu vse pogostejša in neposredno ogroža zdravje ljudi, obenem pa spodkopava celovitost prehranske verige. Potrošniki pogosto niti ne vedo, da uživajo izdelke dvomljivega izvora, ki lahko negativno vplivajo na njihovo zdravje," je poudaril varuh. Dodal je, da vprašanje ponarejene hrane ne predstavlja le tveganja za posameznike, temveč je tudi dodatno breme za zdravstveni sistem, ki se bo moral spopadati s posledicami dolgoročnega uživanja takšne hrane.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina podpira prizadevanja Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) in Evropske čebelarske zveze (EBA) za zaščito kmetijstva in čebelarstva pred nelojalno konkurenco, brez katere ni mogoče ohraniti zdrave prehranske verige. Zavzema se za vzpostavitev ustreznih nadzornih mehanizmov, ki bodo preprečili širjenje ponarejenih izdelkov na trgu. Po njegovem mnenju je v prizadevanjih, da bodo prihodnje generacije živele zdravo in v zdravem življenjskem okolju, bistvena tudi podpora lokalnim kmetom in čebelarjem ter ozaveščanje potrošnikov o pomenu izbire kakovostne hrane.
Varuh Peter Svetina je prepričan, da zaščita čebel in kmetijstva ni le nacionalni, temveč tudi mednarodni izziv, ki zahteva skupna prizadevanja vseh držav in njihovih institucij za človekove pravice. Evropsko mrežo nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI) je zato v tem tednu pozval k širšemu sodelovanju in mednarodnemu prizadevanju za zaščito čebelarstva in preprečevanje vstopa ponarejenih živil na trg. Prepričan je namreč, da lahko članice ENNHRI v svojih državah z aktivnim angažmajem prispevajo k varovanju teh pravic s svojim vplivom, ki omogoča ozaveščanje, spodbujanje dialoga in zagovarjanje bolj učinkovitih politik za zaščito pravic do zdravja, zdravega okolja in celovitosti prehranskih sistemov.
Predsednik ČZS in EBA Boštjan Noč je med drugim opozoril na zaskrbljujoče stanje v čebelarstvu. »Čebelarstvu se zaradi nelojalne konkurence ponarejenega medu po vsem svetu posveča vse manj ljudi, kar vodi v zmanjšanje števila čebel. Brez čebel pa trpi celoten ekosistem, saj pravilna oprašitev rastlin ni mogoča, kar vpliva na kmetijstvo in biotsko raznovrstnost. S tem pa se zmanjšujejo tudi možnosti za pridelavo kakovostnih kmetijskih pridelkov, kar se odraža tudi v prehranski verigi," je dejal Noč.
Varuh človekovih pravic je ob tem poudaril, da brez zaščite čebelarstva ni mogoče ohraniti zdrave prehranske verige. Čebele imajo namreč pomembno vlogo tudi pri blaženju podnebnih sprememb, katerih posledice so vsako leto hujše, je dejal. Predsednik ČZS in EBA Boštjan Noč je ob tem spomnil, da Slovenija sicer že dolga leta aktivno promovira pomen čebel. »Uspelo nam je, da je Organizacija združenih narodov pred sedmimi leti 20. maj razglasila za svetovni dan čebel," je ob obisku varuha Petra Svetine spomnil predsednik ČZS in EBA Boštjan Noč, ki meni še, da je treba tudi na državni ravni storiti več za zaščito čebel in biotske raznovrstnosti.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina in predsednik ČZS in EBA Boštjan Noč sta se strinjala, da je le s širokim in aktivnim sodelovanjem držav, institucij in potrošnikov ter ustreznim normativnim okvirjem mogoče zagotoviti, da bodo prihodnje generacije uživale pravico do zdravega in varnega življenjskega okolja ter dostopa do kakovostne hrane, ob stabilni prehranski verigi.