Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 22. 1. 2025 posloval v občini Kidričevo ter odprl varuhove kotičke še v občinah Kidričevo, Poljčane, Makole in Majšperk. Skupaj je odprl že 113 kotičkov. Varuh in njegovi sodelavke in sodelavci so se pogovorili z devetimi osebami, ki so se nanje obrnili, saj so ocenili, da so jim organi lokalne skupnosti ali državni organi ter nosilci javnih pooblastil kršili pravice. V vseh občinah se je pogovoril tudi z župani in županjo o uresničevanju človekovih pravic občank in občanov in možnostih, ki jih imajo ti, če se s svojimi težavami obrnejo na Varuha človekovih pravic.
Z županjo Poljčan dr. Petro Vrhovnik sta se med drugim dotaknila skrbi za čisto okolje in problematike varnih poti za šolarke in šolarje. Strinjala sta se, da izključevanje lokalnih skupnosti iz odločanja o njihovi razvojni prihodnosti ni smotrno in lahko pomeni kršenje pravic ljudi. Govorila sta tudi o dostopnosti objektov za invalide, ki je lahko po varuhovih besedah problematično ne samo v dostopu do storitev, pač pa je lahko tudi ovira pri zaposlovanju invalidov na določena delovna mesta ali funkcije v institucijah in organih. Strinjala sta se, da je treba procese dostopnosti pohitriti in pri se pri izvajanju dostopnosti nasloniti tudi na sodobne tehnološke rešitve.
Tako županja Poljčan kot župani Makol, Mašperka in Kidričevega, Franc Majcen, Sašo Kodrič in Anton Leskovar, pa tudi varuh Svetina se srečujejo s slabo odzivnostjo državnih organov in dolgotrajnim odločanjem. Varuh je ob tem sogovornike seznanil s kršenjem načela dobrega upravljanja po Zakonu o varuhu človekovih pravic kot eni najštevilčnejših kršitev pravic ljudi v Sloveniji. Obžaloval je, da se razmere ne spreminjajo ter poudaril pomen osebne odgovornosti vseh zaposlenih v javnih upravi, ki so v službi državljank in državljanov. Z županjo in župani so se strinjali, da je nujna tudi večja učinkovitost vodenja delovnih procesov na vseh nivojih.
Na štirih novih in 109 že postavljenih varuhovih kotičkih lahko prebivalci najdejo informacije v tiskani obliki, tudi v lahkem branju, o pristojnostih in delu institucije Varuha ter se s prednatisnjeno pobudo obrnejo nanjo, če jim pravice kršijo državni organi, organi lokalnih skupnosti ali nosilci javnih pooblastil.