Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh človekovih pravic in predstavniki gospodarstva ter civilne družbe na posvetu pozvali k pravočasnemu prenosu EU direktive v slovensko zakonodajo

Varuh človekovih pravic je v vlogi nacionalne institucije za človekove pravice danes, 5. februarja 2025, v sodelovanju s Focusom, društvom za sonaraven razvoj, organiziral posvet o človekovih pravicah v gospodarstvu. Namen posveta je bil opraviti med-deležniško posvetovanje o prenosu Direktive Evropske unije o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnosti (CSDDD) v slovensko zakonodajo. »Od pristojnih pričakujem, da bo priprava zakonodaje potekala transparentno in v sodelovanju z gospodarstvom ter civilno družbo. Zakonodaja mora učinkovito naslavljati varovanje človekovih pravic in okolja v podjetjih, saj je cilj direktive vzpostaviti pravno zavezujoč okvir izvajanja skrbnega pregleda v podjetjih v celotni vrednostni verigi. Spoštovanje in varovanje človekovih pravic in okolja namreč ni več zgolj obveza države, temveč tudi odgovornost gospodarstva. V poslovnih praksah se namreč prepogosto dogaja, da so vprašanja spoštovanja človekovih pravic in zaščite okolja prezrta. Zato je nujno, da država skladno z direktivo izboljša tudi dostop do pravnega varstva žrtvam teh kršitev,« poudarja varuh Peter Svetina.

Udeleženci posveta so se strinjali, da je nujen dialog, ki bo omogočil učinkovito izvajanje direktive, tudi preko vzpostavitve novih načinov učinkovitejšega terjanja odgovornosti podjetij, vključno s spremljanjem skladnosti in sodelovanjem pri izvrševanju, izboljšanjem dostopa do pravnega varstva za zahtevke iz naslova civilne odgovornosti, dostopom do informacij, obveznostmi vključevanja deležnikov in zaščito žvižgačev. Vendar je za dejansko izvrševanje teh pravic potreben ustrezen prenos v nacionalno zakonodajo.

Varuh človekovih pravic poziva, naj vlada čim prej ustanovi medresorsko delovno skupino za celovit prenos direktive v slovenski pravni red in v njeno delovanje vključi tudi predstavnike gospodarstva, civilne družbe in neodvisnih institucij. Odgovorne je ponovno pozval, naj koordinacijo implementacije Nacionalnega akcijskega načrta za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu prevzame Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, ki je resorno pristojno ministrstvo. Skoraj šest let to področje namreč vodi oziroma koordinira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, ki pa po mnenju Varuha na tem področju ni dovolj učinkovito, saj nenazadnje področje delovanja slovenskega gospodarstva sploh ni v pristojnosti tega ministrstva.

 

 

Natisni: