V okviru rednih mesečnih srečanj z nevladnimi organizacijami se je danes, dne 24. 1. 2011, varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek Travnik s sodelavci sestala z nekaterimi prostovoljskimi organizacijami, tokrat v okviru Evropskega leta prostovoljstva.
Udeleženci so opozorili na težave, ki jih bosta, zaradi njune neusklajenosti, povzročala (predlagana) Zakon o prostovoljstvu in Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno. Nejasno ostaja, kdaj bomo lahko neko delo opredelili kot malo delo, kdaj kot medsosedsko pomoč in kdaj kot prostovoljno delo v okviru prostovoljske organizacije. Po mnenju vseh udeležencev srečanja prostovoljstvo kot organizirana ali neorganizirana pomoč sočloveku v stiski ne sme in ne more biti opredeljena kot delo na črno. Udeleženci so zavrnili vsakršno omejevanje sosedske pomoči, torej tudi pomoči posameznika posamezniku v stiski. Prostovoljska in medčloveška pomoč je vrednota, ki jo kot družba moramo promovirati in podpirati ter zanjo ustvarjati ustrezne pogoje. Zakoni bi morali krepiti medsebojno solidarnost in pomoč in ne zgolj preprečevati ali kaznovati.
Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je predlagatelje zakonov že večkrat opozoril, da v zadnjem času dajejo v javno razpravo pomanjkljivo pripravljene predloge zakonov, ki niso opremljeni z oceno stanja na obravnavanem področju, nimajo ustrezne obrazložitve, niti drugih nujnih prvin zakonskih predlogov. Podobno se je zgodilo tudi pri predlogu zakona o socialnovarstveni dejavnosti. Varuh izraža zaskrbljenost, da se bo takšna nesprejemljiva praksa ponavljala tudi v prihodnje in da se bo zaobšlo strokovno in zainteresirano javnost.
Prostovoljske organizacije za svoje delovanje potrebujejo osnovne pogoje, ki bi jih morala v prihodnje v večji meri zagotoviti tudi država. Nujna je krepitev prostovoljstva tudi z njegovo promocijo, ozaveščanjem in izobraževanjem o prostovoljstvu ter zlasti ustvarjanjem ustreznih pogojev za delovanje prostovoljskih organizacij. Predlagali so ustreznejšo ureditev mentorstva ter več izobraževanja o uresničevanju človekovih pravic.
Sprejet je bil dogovor o oblikah srečevanja ter sodelovanja v prihodnje.