Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Sprejeta priporočila DZ-ja o Posebnem poročilu Varuha o bivanjskih razmerah Romov

Državni zbor Republike Slovenije je na seji dne 25. septembra 2012 obravnaval Posebno poročil Varuha človekovih pravic o bivanjskih razmerah Romov na območju jugovzhodne Slovenije in na tej podlagi na seji dne 26. septembra 2012 soglasno sprejel naslednja

PRIPOROČILA:

  1. Občine, ki romskih naselij še niso vključile v svoje prostorske akte, naj pristopijo k njihovi pripravi in tudi pripravi drugih ukrepov za pravno in komunalno ureditev romskih naselij.
  2. Pričakovati je večjo aktivnost Sveta romske skupnosti Republike Slovenije.
  3. Pri pripravi konkretnih ukrepov v okviru Nacionalnega programa ukrepov Vlade RS za Rome 2010 - 2015 (NPUR) se nameni pozornost tudi pravni in komunalni ureditvi romskih naselij.
  4. Vlada Republike Slovenije naj preuči možnosti za skupno sodelovanje države in občin pri urejanju romskih naselij.
  5. Občine naj svojim občanom brez razlikovanja zagotovijo uresničevanje pravice do pitne vode, kot ene mednarodno priznanih človekovih pravic.
  6. Vlada Republike Slovenije naj Državnemu zboru v okviru določbe 4. člena ZRomS-1 letno poroča o položaju romske skupnosti v Republiki Sloveniji, kar naj zajema izvajanje ZRomS-1, NPUR in ostale aktivnosti s področja zagotavljanja posebnih pravic romske skupnosti.
  7. Občine, ki niso v celoti počrpale sredstev, dodeljenih za pravno in komunalno ureditev romskih naselij, naj to storijo v čimvečji možni meri.

 

*  *  *

 

Za primerjavo med sprejetimi priporočili in priporočili, ki jih je Varuh človekovih pravic RS predlagal v posebnem poročilu, objavljamo tudi slednja:

»Varuh predlaga Državnemu zboru, da sprejme naslednja

PRIPOROČILA:

 

1. Občine, ki tega še niso storile, naj čim prej  sprejmejo prostorske akte in druge ukrepe za pravno in komunalno ureditev romskih naselij na svojem območju.

2. Svet romske skupnosti RS naj se s svojimi predlogi in pobudami v okviru svojih zakonskih pristojnosti aktivneje vključi v postopke urejanja romskih naselij v občinah; po potrebi naj se vključi tudi kot posrednik med romsko skupnostjo in lokalnimi skupnostmi na prizadetih območjih.

3. Vlada naj Nacionalni program ukrepov za Rome 2010-2015 (NPUR) konkretizira in nameni večjo pozornost pravni in komunalni ureditvi romskih naselij, zlasti na širšem območju Dolenjske. V tem okviru naj:


•    Natančno opredeli postopek pravne in komunalne ureditve naselij po posameznih stopnjah.
•    Za vsako posamezno stopnjo postopka ureditve naselij predvidi rok za njegovo izvedbo.
•    Določi nadzorni organ (npr. vladno Komisijo za zaščito romske skupnosti), ki bo z mesečnimi poročili spremljal izvajanje posameznih stopenj postopka ureditve naselij.
•    Za občine, ki v predpisanih rokih ukrepov ne bi izvedle, predvidi sankcije.
•    Nadomesti dejanja občin, ki bi zamujale s katero stopnjo izvedbe urejanja naselij.

 

4. Vlada naj na podlagi tretjega odstavka 5. člena ZRomS-1 sama sprejeme potrebne ukrepe za ureditev razmer v tistih občinah, kjer je v romskih naseljih hujše ogroženo zdravje, prisotno dalj časa trajajoče motenje javnega reda in miru ali obstaja trajnejše ogrožanje okolja. 

5. Občine morajo občanom brez razlikovanja zagotoviti primeren dostop do pitne vode, zlasti v romskih naseljih ne glede na pravni status zemljišč, na katerih stojijo. Za uresničevanje pravice do pitne vode, kot ene od mednarodno priznanih človekovih pravic, naj Vlada predlaga, Državni zbor pa sprejme ustrezne zakonske rešitve, vključno s podlago za intervencijo Vlade v primerih, ko občine te pravice ne bi zagotavljale.

6. Vlada naj Državnemu zboru najmanj enkrat letno poroča o izvajanju NPUR in o uresničevanju teh priporočil, ter pri tem posebno pozornost nameni razmeram v  romskih naseljih na širšem območju Dolenjske.«

 

Natisni: