Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

SEE NPM na Dunaju o razmerah za pripornike

Udeleženci srečanja SEE NPM

Namestnik varuha človekovih pravic in vodja državnega preventivnega mehanizma (DPM) Ivan Šelih se je 28. in 29. novembra 2024 na Dunaju udeležil srečanja mreže SEE NPM Network, ki ga je organiziral avstrijski ombudsman ob finančni podpori Sveta Evrope. Udeleženci srečanja so govorili o razmerah za pripornike.

Predstavniki DPM, člani mreže so predstavili svoje ugotovitve glede materialnih pogojev za pripornike, zdravstvenega varstva, preprečevanja nasilja in grdega ravnanja ter seznanili kolege o položaju ranljivih skupin kot so ženske, mladoletniki ali osebe z invalidnostmi v času izvajanja pripora.

Srečanje so zaključili z ugotovitvijo, da se zaporske oblasti v vseh državah, vključenih v mrežo, spopadajo s težavami zaradi prezasedenosti in pomanjkanja osebja v zavodih za prestajanje kazni zapora. Kljub tem izzivom pa je bilo poudarjeno, da je treba še naprej prizadevati za izboljšanje pogojev za pripornike, da se zagotovijo njihove pravice, kot jih določata zakonodaja in mednarodni standardi, zlasti v luči domneve nedolžnosti. Ustrezni materialni pogoji pripora so namreč temeljni za zaščito pravic in dostojanstva oseb, ki jim je bila odvzeta prostost, ter za preprečevanje kršitev prepovedi mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja (grdo ravnanje).

Pristojni organi morajo sprejeti vse razumne ukrepe za zagotovitev varnosti pripornikov in preprečevanje kakršne koli oblike nasilja in/ali slabega ravnanja, zlasti za ranljive skupine, kot so ženske in mladoletniki. Prav tako je treba zaprtim osebam omogočiti enako zdravstveno oskrbo kot tistim, ki živijo na prostosti. Priporniki ne bi smeli biti obravnavani manj ugodno kot obsojenci, tudi zaradi spoštovanja domneve nedolžnosti.

Prezasedenost zaporov ne sme biti razlog za rahljanje osnovnih standardov. Vendar pa zagotavljanje dodatnih kapacitet verjetno ne bo trajna rešitev problema prezasedenosti, če hkrati ne bodo sprejete ustrezne politike za omejitev števila oseb, poslanih v pripor, in za ustrezno izvajanje alternativ odvzemu prostosti. Zato se DPM-ji ne bi smeli osredotočati zgolj na materialne razmere zaprtih oseb in zadostno število osebja, temveč bi morali spodbujati tudi alternative priporu.

Ob zaključku srečanja so člani mreže sprejeli odločitev, da bo predsedovanje mreži SEE NPM Network v prihajajočem letu prevzel DPM Slovenije.

Natisni: