Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Poslanci in poslanke soglasno sprejeli Varuhova priporočila

Predstavitev Letnega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2010 na novinarski konferenci 19. 7. 2011

 

Državni zbor je s 74 glasovi za in nobenim proti sprejel priporočila iz Letnega poročila Varuha človekovih pravic za leto 2010, v katerem varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek - Travnik opozarja predvsem na problematiko pomanjkljivega nadzora in zakonodaje. Poslanci ob tem vsem institucijam in funkcionarjem priporočajo, naj upoštevajo vsa priporočila, zapisana v letnem poročilu.

DZ poleg tega na podlagi deklaracije o položaju narodnih skupnosti pripadnikov narodov nekdanje SFRJ v Republiki Sloveniji vladi predlaga sprejetje zakonskih rešitev, ki bodo pripadnikom narodov nekdanje Jugoslavije omogočile spodbujanje, razvoj in ohranitev identitete ter okrepile zavedanje o njihovi enakopravni integriranosti v slovensko družbo.

Vladi poslanci še priporočajo, naj čim prej sprejme ukrepe za uveljavitev novega zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami ter posebno pozornost nameni zagotavljanju ustreznih pogojev za izobraževanje učiteljev, svetovalnih delavcev in drugih strokovnih delavcev.

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek - Travnik sicer v poročilu izpostavlja predvsem problematiko nadzora in zakonodaje. Opozarja namreč, da je v Sloveniji nadzor pomanjkljiv, neučinkovit ali pa ga sploh ni. Pri tem je kritična do inšpekcijskih služb, ki prevečkrat ne delujejo ali pa so neučinkovite.

Glede vprašanja zakonodaje pa je opozorila, da mnogo sprejetih zakonov prihaja v kolizijo ali v nasprotje s prej uveljavljenimi pravicami, določene zakonodaje pa se pripravljavci izogibajo. Poleg tega pa pripravljavci odlašajo s spremembo zakonodaje, za katero je jasno, da jo je treba spremeniti, opozarja varuhinja in kot primer navaja problematiko zdravstvenega zavarovanja otrok.

Med ranljivimi skupinami so v tokratnem poročilu poleg otrok in starejših izpostavili tudi mlade, ljudi, ki živijo v onesnaženem okolju, skupine diskriminiranih ter "pozabljene", ki so izpadli iz zakonodajne ureditve. Revni pa so po oceni varuhinje postali največja skupina ranljivih in najmanj zavarovanih prebivalcev.

Poročilo Varuha vključuje 101 priporočilo z različnih področij. Na področju pravosodja Varuh sodišča spodbuja k izdajanju kakovostnih sodnih odločb, sprejetih v poštenih sodnih postopkih in ob zagotavljanju sojenja brez nepotrebnega odlašanja.

Na področju delovnih razmerij predlaga takšno spremembo zakonodaje, ki bo pravično uredila položaj tujih delavcev na začasnem delu v Sloveniji. Vlado poziva, naj izpolni zagotovila, da bo za delavce v družbah v državni lasti, ki jim niso obračunavali prispevkov za socialno varnost, poravnala neplačane prispevke za pokojninsko zavarovanje.

Ministrstvu za zdravje Varuh ponovno predlaga, naj čim prej pripravi spremembe zdravstvene zakonodaje ter zlasti uredi podeljevanje koncesij, javnih pooblastil in nadzora. Pospeši naj pripravo sprememb zakona o duševnem zdravju ter uredi, da bodo otroci samostojno zdravstveno zavarovani.

Glede brezposelnosti pa Varuh priporoča sprejetje ukrepov, ki bodo skrajšali dolge čakalne dobe za vključitev v programe zaposlitvene rehabilitacije. Vladi pa predlaga sprejetje programa javnih del, ki bo omogočil vključitev večjemu številu brezposelnih.

Na področju ustavnih pravic med drugim Varuh priporoča policiji in tožilstvu dosledno izvajanje zakonskih pristojnosti pri omejevanju javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Na področju upravnih zadev varuh ministrstvu za notranje zadeve priporoča, naj za čimprejšnjo odpravo nezakonitega izbrisa in dokončno ureditev statusa izbrisanih zagotovi pogoje za hitro in učinkovito vodenje upravnih postopkov.

Natisni: