Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Policijska postaja Domžale

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (v nadaljevanju: Varuh) je na podlagi nalog in pooblastil državnega preventivnega mehanizma (v nadaljevanju: DPM) po Opcijskem protokolu h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju po dveh svojih predstavnikih in skupaj s predstavnikom pogodbene nevladne organizacije Rdeči križ Slovenije, po predhodni najavi, 25. 5. 2010 obiskal in opravil pregled prostorov za pridržanje na Policijski postaji (PP) Domžale.

 

Od začetka leta 2010 do dneva našega obiska je PP Domžale odredila 100 pridržanj, od katerih del (daljša pridržanja in v primerih zasedenosti prostorov na postaji sami) je bil izveden v Centru za pridržanje v ljubljanskih Mostah. 

 

PP Domžale sicer razpolaga z dvema prostoroma za krajša pridržanja (do 12 ur). Nahajata se v kletnih prostorih, dostop do njiju pa je mogoč po stopnicah mimo dežurnega policista in neposredno z vozilom iz dvorišča. To po oceni DPM predstavlja dobro ureditev dostopa.

 

Opremljenost prostorov za pridržanje je od prejšnjega obiska, ki ga je opravil Varuh 9. 12. 2004, ostala nespremenjena. Izjemo smo ugotovili le v tem, da sta na lesenih ležiščih sedaj nameščeni debelejši pralni žimnici. Umetna svetloba v teh prostorih je komaj še zadovoljiva. Sprožili smo tudi splakovanje WC-jev. Pri tem se je voda razlila takorekoč po vsem toaletnem delu, tudi tam, kjer bi pridržana oseba najverjetneje stala. Po pojasnilu komandirja je sicer ogled prostorov za pridržanje opravila komisija MNZ ravno pred kratkim in ti prostori naj bi bili v načrtu za obnovo še v letu 2010. Izrazili smo pričakovanje, da bo slednja res izvedena v najkrajšem možnem času. V zvezi s tem je MNZ v odzivnem poročilu zagotovilo, da bodo na PP Domžale izpostavljene pomanjkljivosti odpravljene v najkrajšem možnem času.

 

Prostora za pridržanje nista pod videonadzorom. Opozorili smo, da glede na lokacijo prostorov za pridržanje (v kleti objekta) in mesto dežurnega policista, zanj nadzor pridržane osebe očitno mora predstavljati dodatno obremenitev (ob obvezni izvedbi nadzora pridržane osebe, mora namreč dežurni policist zapustiti svoje delovno mesto). Če smo pravilno razumeli navedbe MNZ v odzivnem poročilu, naj bi se tudi to pomanjkljivost odpravilo v okviru adaptacijskih del prostorov za pridržanje.

 

Pri pregledu dokumentacije nekaj naključno izbranih posamičnih primerov pridržanj smo ugotovili, da je ta zgledno urejena. Policisti so zahtevane listine o tem ustrezno izpolnjevali (npr. opravljen nadzor dežurnega policista, zavrnitev podpisa…). Predlagali pa smo, da naj bo v uradnih zaznamkih o pridržanju vedno dosledno beležen čas pridržanja posameznih PP, ko pridržanje odredijo policisti ene policijske enote, nato pa se opravi drugje.

Natisni: