Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Peter Svetina kot prvi slovenski varuh izvoljen za predsednika Mediteranskega združenja ombudsmanov

Varuh človekovih pravic Peter Svetina

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je bil 3. septembra 2024, kot prvi slovenski varuh, izvoljen za predsednika Mediteranskega združenja ombudsmanov (Association of Mediterranean Ombudsmen), ki združuje institucije ombudsmanov s sicer različnimi pristojnostmi v razmerju do organov oblasti, a skupnim ciljem - učinkovito varovati in promovirati človekove pravice na Mediteranu. Peter Svetina, od maja 2023 podpredsednik in član upravnega odbora, je na tem mestu nasledil grškega ombudsmana dr. Andreasa Pottakisa. Kljub zavedanju, da se mu februarja 2024 izteka mandat na funkciji slovenskega varuha človekovih pravic, mu je podporo namenilo 19 držav članic od 26, ki lahko glasujejo.

Ob izvolitvi se je varuh Svetina članicam in članom zahvalil za zaupanje, ki ga razume tudi kot priznanje angažiranosti, delu in prepoznavnosti institucije Varuha človekovih pravic Republike Slovenije v mednarodnem prostoru.

V vlogi predsednika Združenja si bo prizadeval za krepitev poslanstva, ki presega meje in razlike: »Mediteranska regija je edinstvena, je preplet različnih kultur, jezikov, zgodovine. A kljub tej raznolikosti nas povezujejo skupne vrednote - skrb za pravičnost, enakost in spoštovanje dostojanstva slehernika. Prihajamo iz različnih okolij, s specifičnimi izzivi, pristojnostmi in nalogami, a skrb za spoštovanje vladavine prava, krepitev demokracije in zagotavljanje socialne pravičnosti nas združuje in povezuje«.

Za svoje ključne prioritete si je Svetina zadal izboljšanje dostopa do pravice za vse, še posebej za najbolj ranljive skupine, kot so starejši, migranti, otroci, invalidi, begunci in drugi. Ombudsmani se namreč pri svojem delu na dnevni ravni srečujejo s številnimi ljudmi, ki so jim grobo kršene njihove pravice in je teptano njihovo dostojanstvo. »Vsak človek si zasluži, da je slišan, zaščiten in spoštovan,« poudarja Svetina, ki si bo tudi v vlogi predsednika Mediteranskega združenja ombudsmanov prizadeval, da bi javne institucije bolj spoštovale načelo dobrega upravljanja in delovale v skladu s svojimi obveznostmi do prebivalk in prebivalcev Mediterana. »Vedno stavim na moč dialoga, na vztrajnost in kdaj tudi trmoglavost, saj se težko zadovoljim, da se nekaj ne da storiti, zato bom ta ista načela prenesel tudi v svoje delo na mestu predsednika Mediteranskega združenja ombudsmanov,« je svoje misli ob izvolitvi strnil Svetina.

Ker so po njegovem mnenju številne demokratične pridobitve marsikje v regiji in širše postavljene pod velike preizkušnje, je še posebej pomembno, da v družbi krepimo njen imunski sistem – neodvisne nadzorne institucije, ki nadzorujejo uresničevanje družbenih pravil, da bo dostojanstvo slehernika spoštovano, njegove pravice in temeljne svoboščine pa spoštovane. Delo na področju krepitve vloge delovanja ombudsmanskih organizacij in nacionalnih institucij za človekove pravice je zato po oceni Svetine ključno, saj lahko le močne institucije, ki so neodvisne od organov, ki jih nadzorujejo, učinkovito opravljajo svoje naloge.  

Sicer pa novoizvoljeni predsednik napoveduje še, da se bo zavzemal za okoljsko pravičnost, ki jo vidi kot neločljivo povezano s človekovimi pravicami: »Podnebne spremembe so eden največjih izzivov našega časa, in to se še posebej čuti v Mediteranu. Živeti v čistem, urejenem in zdravem okolju je osnovna človekova pravica, zato je nujno odločno podnebno ukrepanje na vseh ravneh. Za spremembe na bolje potrebujemo vključujoče sodelovanje odločevalcev na mednarodni, državni in lokalni ravni, v gospodarstvu in s širšo strokovno ter laično javnostjo, ob krepitvi izobraževanja o pomembnosti podnebno zavedne skupnosti. V središče nacionalnih oz. mednarodnih politik je treba postaviti človeka, ki mora biti prva skrb zelenega okrevanja,« še meni Peter Svetina, ki se bo zavzel, da Združenje tej tematiki nameni še posebno pozornost.

Natisni: