Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Obisk Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana Odprti oddelek Ig

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (v nadaljevanju: Varuh) je na podlagi nalog in pooblastil državnega preventivnega mehanizma (v nadaljevanju: DPM) po Opcijskem protokolu h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju, skupaj s predstavnico ene izmed pogodbenih nevladnih organizacij (Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC), brez predhodne najave, 23. marca 2010 obiskal Zavod za prestajanje kazni zapora Ljubljana Odprti oddelek Ig (v nadaljevanju: Oddelek Ig). Pred tem je DPM nazadnje izvedel obisk Oddelka Ig 29. maja 2008. Ob tokratnem obisku smo opravili razgovor s prisotnim pravosodnim policistom, vodjo Oddelka Ig (v nadaljevanju: vodja) in pedagoginjo in pregled bivalnih prostorov, pri čemer smo se tudi pogovorili z vsemi zaprtimi osebami, ki so to želele.

V Oddelek Ig glede na okoliščine primera lahko pošilja sodišče na prestajanje kazni zapora obsojence, ki so obsojeni na kazen zapora do petih let in so z območja sodnega okrožja Ljubljana in tudi tiste z območja sodnega okrožja Kranj, če so obsojeni na kazen zapora nad eno leto ali jim ostanek kazni po vštetju pripora presega eno leto zapora. Prav tako se v Oddelek Ig, skladno z zmožnostmi, premešča obsojence iz drugih zavodov za prestajanje kazni zapora, za katere se oceni, da ne bodo zlorabili svobodnejšega režima.

Od zadnje spremembe Navodila o razporejanju in pošiljanju obsojencev na prestajanje kazni zapora v zavode za prestajanje kazni zapora avgusta 2009, se v Oddelek Ig ne pošilja več na prestajanje uklonilnega zapora oseb, ki jim je bil določen uklonilni zapor v postopku o prekršku. DPM je že leta 2008 v poročilu o obisku Oddelka Ig izpostavil, da izvrševanje uklonilnega zapora v Oddelku Ig glede na njegovo naravo ne predstavlja dobre rešitve, predvsem ker znatno otežuje delovne pogoje malega števila tamkajšnjega osebja, ovira nemoteno delo z obsojenci v svobodnejšem režimu prestajanja kazni zapora in vnaša nemalo napetosti med zaprte osebe.

Uradna zmogljivost Oddelka Ig se od prejšnjega obiska DPM ni spremenila in še vedno znaša 27 zaprtih oseb, s to razliko, da je v celoti predvidena za obsojence, saj se ena izmed sob, ki se je prej uporabljala za izvrševanje uklonilnega zapora, v ta namen ne uporablja več. V času našega obiska je bilo v Oddelku Ig 23 obsojencev in se torej s prezasedenostjo ni soočal, je pa vodja pojasnil, da temu še do nedavnega ni bilo tako. Za obsojence tako lahko zagotovijo do 32 ležišč. Dejansko prisotnih je bilo 9 obsojencev. Od preostalih 14 jih je bilo sedem na delu, eden v bolnišnici, dva na dopustu, trije pa doma, skladno z 12. členom Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij.

Število sedmih zaposlenih se od zadnjega obiska prav tako ni spremenilo. Poleg vodje in pedagoginje, v Oddelek Ig prihaja na delo pet pravosodnih policistov. Ti opravljajo 12 urno izmensko delo. V izmeni je prisoten le eden izmed njih. Tako v dnevni kot nočni izmeni opravljajo svoje naloge v lastnih civilnih oblačilih in to še dodatno poudarja odprtost Oddelka Ig. Do nekaj nadurnega dela prihaja, ne pa tudi do kršitev delovnopravnih normativov v tem pogledu. Žal, kot smo tudi izpostavili, pa v Oddelku Ig ni prhe, ki bi bila namenjena le zaposlenim, niti sanitarni prostori niso ločeni po spolu.

Od našega prejšnjega obiska Oddelka Ig je prišlo do nekaterih investicij (fotokopirni stroj in računalnik, večji del novega pohištva), sredstev za vse potrebe pa ni na voljo. Med tokratnim obiskom smo med drugim tudi opazili, da se je ob dvorišču pod težo snega porušilo ostrešje in del zidu dotrajane zgradbe, ki sicer stoji ločeno od objekta v katerega se namešča obsojence. Zaradi nevarnosti poškodb smo predlagali čimprejšnjo sanacijo. GUUIKS nas je obvestil, da ta ne pride v poštev, da pa Zavod za prestajanje kazni zapora Ig (v nadaljevanju: ZPKZ Ig), ki je formalno lastnik poškodovanega objekta, že ureja vse potrebno za njegovo odstranitev.

Obsojence se v Oddelku Ig namešča v skupno petih sobah, s po osmimi oziroma petimi posteljami v vsaki. Večinoma so bile v njih že nameščene nove lesene garderobne omare in posteljna ogrodja, vendar ne povsod. Že med obiskom nam je pravosodni policist pojasnil, da je namestitev novega pohištva predvidena tudi tam, vendar z njim še ne razpolagajo. GUUIKS je soglašal z našim predlogom glede čimprejšnje namestitve novega pohištva in ob tem še dodal, da je bilo doslej zamenjanih skupno 20 postelj, preostalo pohištvo pa bo predvidoma zamenjano v letošnjem letu. Opozorili smo tudi na ležišče v eni izmed sob, ki je bilo zelo ponečedeno, najverjetneje z najrazličnejšimi telesnimi tekočinami, na pretrgano prevleko ene izmed žimnic v neki drugi sobi in da pri enem izmed oken ni bilo nameščene zavese. Po zagotovilih GUUIKS je že prišlo do zamenjave obeh žimnic, prav tako pa ne vidi problema za namestitev manjkajoče zavese na oknu, saj bi bila za to potrebna minimalna finančna sredstva. DPM pričakuje, da bo Oddelek Ig zaveso tudi namestil. 

Bivalni prostori obsojencev in tudi drugi prostori so bili večinoma zgledno urejeni in čisti. Tudi obsojenci sami v zvezi z bivalnimi razmerami niso imeli nikakršnih pritožb. Izpostaviti pa velja, da smo v eni izmed sob opazili veliko nakopičenih škatel oziroma takšne in drugačne embalaže. DPM je zato predlagal, da se obsojence spodbuja k temu, da raznovrstne embalaže ne kopičijo po sobah in naj se, kolikor je ne bi želeli zavreči, v ta namen uporabi kakšen drug prostor. Tako kopičenje stvari, ki bolj kot ne le po nepotrebnem zasedajo prostor, pripomore najmanj k občutku neurejenosti bivalnega prostora. Prav tako ne gre pozabiti, da so v sobi nameščeni tudi drugi obsojenci, ki bi jih to utegnilo motiti, vendar tega ne izpostavijo, na primer v izogib morebitnim konfliktom. GUUIKS je v tej zvezi zavzel stališče, da je osebje dolžno poskrbeti za red v bivalnih prostorih, pri čemer mora obsojence na vzdrževanje reda opozarjati in jih tudi nadzirati.

V kopalnici je bilo na stenah precej lis oziroma plesni zaradi vlage, zato smo predlagali, da se jih (vsaj) prepleska. To naj bi bilo po zagotovilih Oddelka Ig kot GUUIKS v kratkem tudi storjeno.

Zdravstveno varstvo (splošni zdravnik, psihiater in zobozdravnik) se obsojencem Oddelka Ig zagotavlja v ambulanti ZPKZ Ljubljana (ponedeljek, sreda, petek), kamor gredo sami oziroma se jih po potrebi tja odpelje. V nujnih primerih pride v poštev internistična prva pomoč. Vodja je povedal, da pritožb v zvezi z zdravstveno oskrbo ni in tudi obsojenci jih v razgovorih z nami niso izpostavljali.

Delo je bilo omogočeno desetim obsojencem Oddelka Ig, za dva pa je bila zaposlitev načrtovana. Dva obsojenca sta bila razporejena na hišna dela, ostali pa so delali na zunanjih deloviščih preko Javnega gospodarskega zavoda Golovec. Po pojasnilih vodja tistim, z zelo kratkimi kaznimi in tistim, ki so tik pred odpustom, dela niti ne iščejo, saj to ni smiselno. Takih je bilo skupno pet obsojencev, pri treh pa delo ni prišlo v poštev zaradi zdravstvenih razlogov.

V času našega obiska se je šolal en obsojenec. V samem Oddelku Ig sicer ni bilo organiziranih nobenih oblik izobraževanja. Organizirali pa so že akcijo zbiranja zamaškov, na katero tudi redno opozarjajo na domski skupnosti in odziv obsojencev je dober. Po predhodnem dogovoru z javnim podjetjem Snaga so vpeljali tudi ločeno zbiranje odpadkov, ki pri obsojencih prav tako ne povzroča težav. Poteka tudi sodelovanje z Društvom za nenasilno komunikacijo, kamor v okviru namenskega izhoda večkrat na mesec hodijo nekateri obsojenci na predavanja. Februarja letos je v Oddelek Ig prišla tudi skupina ljudskih pevcev iz Ivančne Gorice in je med obsojenci vzbudila veliko zanimanja. DPM je pozdravil omenjeno prizadevanje Oddelka Ig v smeri konstruktivnega udejstvovanja obsojencev, obenem pa tudi spodbudil k organiziranju še pogostejših tovrstnih dejavnosti, tudi zato, ker so bile te očitno med obsojenci do sedaj pozitivno sprejete.

Pedagoginja nam je pojasnila, da trenutno ne poteka delo v malih skupinah, predvsem zaradi pomanjkanja interesa. Največ težav je s tistimi, ki delajo, saj so odsotni večji del dneva. Nekoliko več pa je individualnega dela z obsojenci. V tej zvezi smo predlagali, da se izvrševane kazni zapora organizira tako, da se obsojencem nudi programe in aktivnosti za izboljšanje kakovosti življenja in večjo socialno vključenost po prestani kazni. GUUIKS se do tega predloga ni posebej opredelil.

Vodja je povedal, da se je ozračje v Oddelku Ig bistveno popravilo, odkar se v njem več ne izvršuje uklonilni zapor. Do kakšnih večjih težav v smislu kršenja predpisov oziroma hišnega reda ni prihajalo. Lažje kršitve sankcionirajo z odvzemom ugodnosti, tj. izhodov. Zunajzavodske ugodnosti obsojenci pridobivajo postopno. Na ta način se lahko obsojencu končno odobri tudi pet izhodov na mesec.

Obsojenci v Oddelku Ig zdaj lahko uporabljajo tudi mobilne telefone in internet, kolikor seveda ni podana nevarnost za zlorabo ali ogrožena varnost Oddelka Ig. Uporabo ureja 'Navodilo o uporabi elektronskih komunikacij', ki ga je 21. 1. 2010 v skladu s 75. členom Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij in 78a. člena Pravilnika o izvrševanju kazni zapora izdal vodja. Obsojenec mora telefon oziroma računalnik pred vnosom prijaviti, klicev pa se ne preverja. Navedeno so v razgovorih, ki smo jih opravili ob obisku, potrdili tudi obsojenci sami. SMS sporočil in drugih funkcij, pri katerih ni govorjenja ali niso kako drugače moteče za ostale, se lahko poslužujejo v sobah, telefonske pogovore pa morajo opraviti izven nje. Dostopa do interneta Oddelek Ig ne omogoča sam, pač pa je to v domeni obsojencev.

Na zunanjem asfaltiranem igrišču obsojenci lahko igrajo nogomet, odbojko ali košarko. Poleg tega igrišča stoji balinišče, ki pa v času našega obiska še ni bilo očiščeno, vendar vremenske razmere takrat za balinanje niti še niso bile primerne. Tudi sicer lahko obsojenci večino prostega časa preživijo na svežem zraku in nekateri se pri tem odločajo tudi za tek v krogu po zunanjem območju Oddelka Ig. Še vedno pa ni bilo nameščenega nobenega nadstreška, ki bi omogočal bivanje na prostem tudi v primeru slabega vremena, vsaj ne brez dežnika. Stališče GUUIKS glede tega je, da ni razloga za nujno postavitev takega nadstreška, saj je obsojencem omogočeno, da velik del časa preživijo zunaj bivalnih prostorov, tudi v času, ko niso na delu, skladno s hišnim redom pa občasno tudi hodijo zaradi nakupov v bližnjo trgovino.

Soba, ki se uporablja kot učilnica, v njej pa je tudi knjižnica, je bila lepo urejena. Izbor knjig je bil sicer bolj skromen, vendar Oddelek Ig obiskuje tudi potujoča knjižnica. V popoldanskem oziroma večernem času se tako voznik bibliobusa Mestne knjižnice Ljubljana oglasi pri prisotnem pravosodnem policistu, ta pa obvesti obsojence po sobah. Obsojenci so pri tej knjižnici vpisani kot občani. Vodja je povedal, da v tej smeri prihaja do nekaterih manjših težav, saj nekateri obsojenci ne vrnejo izposojene literature, knjižnica pa spisek manjkajočih knjig pošilja Oddelku Ig, tudi šele po nekaj letih. Zakonodaja, ki obsojencem mora biti na voljo, se nahaja pri pravosodnem policistu in ta jo na željo obsojenca izposodi.

Obroke hrane se še vedno zagotavlja v sodelovanju z bližnjim ZPKZ Ig, ki ima svojo kuhinjo. Po lunch pakete se tja odpravi hišnik in jih po obedu tudi odpelje nazaj. Vodja je pojasnil, da do pritožb v zvezi s hrano prihaja kar pogosto, predvsem glede količine in enoličnosti. Tudi v naših razgovorih z obsojenci je bilo nekaj tovrstnih pritožb. DPM je znano, da se v ZPKZ Ig hrana pripravlja v skladu z normativi, potrjenih s strani Inštituta za varovanje zdravja in je (tudi) zato navedene pritožbe obsojencev ocenil kot neutemeljene. S tem je v celoti soglašal tudi GUUIKS.

Natisni: