Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Drnovšek za varuhinjo predlaga psihiatrinjo Čebašek-Travnikovo


Predsednik republike Janez Drnovšek je danes DZ predlagal, da za varuhinjo človekovih pravic izvoli psihiatrinjo Zdenko Čebašek-Travnik, pomočnico strokovnega direktorja za izobraževalno dejavnost na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, so sporočili iz predsednikovega urada. Drnovšek je v obrazložitvi predloga zapisal, da je Čebašek-Travnikova široko razgledana osebnost, ki je pri svojem delu pokazala izreden občutek za človeka. S svojimi javnimi pobudami in projekti pa posega tudi na področje človekovih pravic.
51-letna Zdenka Čebašek-Travnik je doktorica medicine in specialistka za psihiatrijo. Ob delu na Psihiatrični kliniki v Ljubljani je od leta 1993 tudi asistentka na katedri za psihiatrijo na Medicinski fakulteti.

Kot je Drnovšek zapisal v dopisu, ki ga je poslal DZ, je Čebašek-Travnikova pri svojem dosedanjem delu pokazala izreden občutek za človeka. Kljub njeni ozki strokovni specializaciji, tj. področje zdravljenja različnih oblik odvisnosti, pa je veliko pozornosti namenila tudi socialnemu in družbenemu okolju, v katerem so se znašli posamezniki, potrebni njene pomoči.

"Njeno delo je enakovredno temeljilo na poglobljenem odkrivanju, razumevanju in odstranjevanju individualnih ali družbenih okoliščin, ki so mladostnike ali odrasle osebe privedle v stanje nestabilnosti," navaja v dopisu predsednik republike. Kot dodaja, so razmajani medčloveški odnosi v družini ali družbi velikokrat vzrok ali posledica kršitve človekovih pravic, pomanjkanja spoštovanja različnosti, različnih oblik nestrpnosti, pa tudi pomanjkanja zaupanja v pravičnost, ki jo mora posamezniku zagotavljati pravna država in njeni organi.

Kandidatka je po Drnovškovih navedbah široko razgledana osebnost. Njeno vsakdanje praktično delo dopolnjuje obširno znanstveno in pedagoško delo. Odlikuje jo tudi sodelovanje s strokovnjaki iz drugih področij. Kot ugledna sodna izvedenka ima izostren pogled na problematiko odnosov med moralo in pravom, pragmatičnim in vsebinskim, pravičnim in krivičnim, posameznikom in družbo. S svojimi javnimi pobudami in projekti posega na področja človekovih pravic, človekove varnosti in zdravega razvoja. Vse to pa sodi med temelje vsake pravno urejene, socialno občutljive in razvojno naravnane državne politike, je zapisal Drnovšek.

Obenem dodaja, da je kandidatka, ne glede na status sogovornika, vedno in povsod pripravljena dvigniti svoj glas in zastaviti svojo besedo za zapostavljene, prevarane ali pomoči potrebne državljane. V vlogi varuhinje človekovih pravic bi s svojimi sodelavci gotovo lahko uspešno uporabila vse pristojnosti in izvedla tudi konkretne aktivnosti, ki so odlika dobre varuhinje človekovih pravic v vsaki državi, je prepričan predsednik Drnovšek.

Dopisu je priložen življenjepis kandidatke, ki je bila med drugim pet let vodja centra za zdravljenje odvisnih od alkohola na Psihiatrični kliniki v Ljubljani, nato namestnica predstojnice na kliničnem oddelku za mentalno zdravje in v letu 2004 še v. d. direktorja Psihiatrične klinike Ljubljana.

Obenem je članica mnogih skupin, odborov, združenj in komisij tako v Sloveniji, kot tudi v tujini. Med drugim je nadzorna zdravnica Zdravniške zbornice Slovenije, sodna izvedenka za psihiatrijo ter svetovalka in nadzornica za delo z odvisnimi od alkohola. Je glavna mentorica za izvajanje specializacije iz psihiatrije in članica delovne skupine za pripravo smernic za zdravljenje odvisnosti od alkohola v Sloveniji in tudi v okviru mednarodne skupine. Na pravni fakulteti predava pri predmetu sodna psihopatologija, na Filozofski fakulteti pa pri predmetu psiohopatologija za področje bolezni odvisnosti. Leta 2001 je prejela bronasto plaketo Zveze slovenskih društev za boj proti raku.

Zakon o varuhu človekovih pravic določa, da državni zbor o predlogu predsednika republike odloča v 45 dneh od predložitve predloga. Za izvolitev kandidat potrebuje dvotretjinsko podporo vseh poslancev. Sedanjemu varuhu Matjažu Hanžku se mandat izteče 21. februarja 2007.

Natisni: