Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

DPM maja 2024 obiskal stanovanjske in vzgojne skupine SC Mladinski dom Maribor

Državni preventivni mehanizem (DPM) je maja 2024 opravil obisk v sedmih stanovanjskih skupinah in eni intenzivni vzgojni skupini Strokovnega centra Mladinski dom Maribor (SC Mladinski dom Maribor).

Ob obiskih je DPM ugotovil, da so bile vse skupine polno zasedene. Glede na to, da je država dolžna zagotoviti ustrezno število primernih kapacitet v strokovnih centrih je DPM zaprosil Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje (MVI) za podatke o morebitni prezasedenosti strokovnih centrov in za pojasnilo, kako namerava ministrstvo ukrepati glede morebitne prezasesenosti. Poleg tega je MVI priporočil, da preuči ustreznost razdelitve krajevne pristojnosti posameznih strokovnih centrov glede na njihovo kapaciteto in potrebo posameznih regij po namestitvah otrok in mladostnikov. Priporočil je tudi, da MVI preuči potrebo po morebitnem odprtju še enega strokovnega centra, ki bi bil pristojen za koroško, savinjsko, podravsko in pomursko regijo. MVI je pojasnilo, da je bila odločitev o razdelitvi strokovnih centrov po posameznih regijah usklajena s stroko, ki je ocenila, da je takšna regijska razdelitev najprimernejša in v največjo korist otrok in mladostnikov, saj omogoča bivanje v bližini doma. Odprtje še enega strokovnega centra, ki bi bil pristojen za koroško, savinjsko, podravsko in pomursko regijo po navedbah ministrstva ni predvideno, saj se (že) obstoječi strokovni centri srečujejo z velikim pomanjkanjem strokovnega kadra. S problematiko pomanjkanja ustreznega kadra (vzgojiteljev) na trgu dela se je DPM seznanil tudi ob obisku SC Mladinski dom Maribor. 

DPM se je ob obiskih posameznih skupin SC Mladinski dom Maribor ponovno seznanil tudi s problematiko, na katero je v zadnjih letih že opozarjal ob obiskih strokovnih centrov, in sicer da so se razmere v teh institucijah precej spremenile, da je delo z otroki in mladostniki postalo bolj zahtevno, da se v strokovnih centrih soočajo z vedno več kriznimi dogodki in posledično porušeno dinamiko v skupinah, da družinski model dela z otroki in mladostniki pogosto ni več ustrezen oziroma ne zadostuje, da se v strokovne centre namešča otroke in mladostnike, ki bi po mnenju sogovornikov iz strokovnih centrov potrebovali drugačno namestitev in obravnavo. DPM je v preteklih letih v številnih poročilih o obiskih že opozoril na navedene težave in potrebo po spoštovanju koristi in varstvu pravic otrok in mladostnikov pri nameščanju in obravnavi v strokovnih centrih (pa tudi po spoštovanju pravic zaposlenih) ter podal priporočila tako strokovnim centrom predvsem pa MVI. Ob obisku SC Mladinski dom Maribor je DPM poudaril, da se zaveda, da je problematika kompleksna in da je za sprejem in izvedbo ustreznih (sistemskih) rešitev ter ukrepov potrebno sodelovanje več resorjev in samih strokovnih centrov, in glede na to, da so omenjene težave prisotne že nekaj časa in da sogovorniki v strokovnih centrih večinoma opozarjajo, da se situacija ne izboljšuje, ponovno opozoril, da bi morale biti rešitve in ukrepi (tako sistemski kot tudi drugi) sprejeti, predvsem pa izvedeni čim prej.

Ob obisku SC Mladinski dom Maribor je DPM ugotovil tudi, da vedno več otrok in mladostnikov ostaja v strokovnem centru (skupinah) za konec tedna, ker iz različnih razlogov ne morejo oditi v domače okolje (zaradi vzgojne nemoči staršev, odpovedi rejništva, neugodnih družinskih razmer in podobno), sogovorniki so izpostavili tudi težave pri odpustu otroka oziroma mladostnika iz strokovnega centra, predvsem v primerih, ko se otroci oziroma mladostniki (iz različnih razlogov) ne morejo vrniti v domače okolje. 

DPM je ocenil, da so bivalni pogoji v obiskanih skupinah SC Mladinski dom Maribor dobri. Ob tem je ponovno izpostavil tudi potrebo po ureditvi standardov in normativov za prostore in opremo strokovnih centrov. Po mnenju DPM bi namreč morali biti prostori strokovnih centrov oziroma posameznih skupin, še posebej intenzivnih skupin, kjer so nameščeni otroci in mladostniki z najtežjo problematiko, ustrezno prilagojeni obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, po možnosti tudi namensko grajeni za izvajanje programa namestitve otrok in mladostnikov v strokovne centre oziroma posamezne skupine. Zato je MVI ponovno priporočil, da čim prej pripravi oziroma sprejme standarde oziroma normative za gradnjo in opremo strokovnih centrov. 

Več o priporočilih, ki jih je DPM podal MVI in SC Mladinski dom Maribor ter odzivih nanje na povezava na preglednico Strokovni centri za otroke in mladostnike 2024.

Natisni: