Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Diamanduros: Nespoštovanje pravic manjšin spodkopava demokracijo (intervju)


Evropski ombudsman Nikiforos Diamanduros je 8. 12. 2006 v krajšem pogovoru za STA ob robu sklepnega dela projekta Soočimo se z diskriminacijo! v Ljubljani dejal, da je v družbi "seveda nekaj narobe, kadar niso vsi ljudje obravnavani enako in so nekateri diskriminirani. To je protizakonito in pomeni kršenje osnovnih demokratičnih načel". Vendar pa to niso le značilnosti Slovenije, je poudaril. Opozarja pa, da nespoštovanje pravic manjšin spodkopava demokracijo.

Po besedah evropskega ombudsmana imajo žal tudi moderne družbe tovrstne težave, tudi resne probleme z diskriminacijo Romov. Težko bi navedel kakšno državo, kjer ni nobene diskriminacije. Diskriminacija je na žalost del našega življenja, je dejal. Vendar pa je po njegovem opozorilu pomembno, da jo prepoznamo, se borimo proti njej, jo zmanjšamo na najmanjšo možno raven in smo pozorni nanjo. Za slednje pa moramo biti opremljeni. Tako moramo npr. imeti močno vladavino prava, močno demokracijo. Sporočiti je treba, da so določena ravnanja popolnoma nedopustna in da jih v sodobni demokratični družbi ne moremo dovoliti, je poudaril.

Po njegovih besedah je treba družbo ozavestiti tudi glede demokracije, ki "ne pomeni pravic večine". "Demokracija pomeni, da mora večina spoštovati tudi pravice manjšine. Če ne spoštuješ pravic manjšin, spodkopavaš demokracijo in vladavino prava," je poudaril.

Živimo v zgodovinskem trenutku, v času globalizacije, ko se ljudje veliko selijo iz države v državo. V vseh državah nastajajo nove manjšine in povsod prihaja do diskriminacije. To je velik izziv tako za posamezne države kot za varuhe človekovih pravic, da okrepijo svoja prizadevanja za odpravo diskriminacije povsod, kjer se pojavi, je dejal Diamanduros.

"Do diskriminacije prihaja, kadar so ljudje manj gotovi vase, ko je okoli njih veliko sprememb," je pojasnil in spomnil, da je padec berlinskega zidu povzročil velike spremembe v številnih državah, in to ne le v tistih, kjer so imeli komunizem. "Pomanjkanje strpnosti in diskriminacija se pojavita povsod, kjer je občutek negotovosti glede sedanjosti in prihodnosti, zaposlitvenih možnosti in sploh možnosti za življenje." To je podlaga, iz katere poženejo nestrpnost, diskriminacija, rasizem, je opozoril. Po njegovem mnenju je zato pomembno imeti vedno buden demokratični sistem, da bi se lahko uspešno borili proti tem pojavom in da bi vse manjšine imele enake pravice kot kdor koli drug.

Natisni: