Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Zvočni posnetek izjave varuhinje ob posredovanju predloga za namestnico

 

1. del izjave - zvočni posnetek TUKAJ

 

Kot varuhinja človekovih pravic sem za svojo namestnico predlagala  mag. Kornelija Marzel.

Na moje vabilo za prijave na mesto namestnika človekovih pravic se je odzvalo 24 kandidatov. Vsem prijavljenim sem poslala enaka pisna vprašanja, nato pa na podlagi njihovih prijav in pisnih odgovorov sestavila ožji izbor kandidatov, s katerimi sem opravila pogovor.

Na podlagi kriterijev, ki sem jih postavila sama glede na potrebe delovanja službe, sem se pri odločanju o izbranem kandidatu osredotočila na tri pomembne kriterije:

  • izobrazbo: univerzitetni diplomirani pravnik; predvsem zaradi tega, ker varuhinja po svoji osnovni izobrazbi nisem pravnica in potrebujem vsaj dva namestnika, ki imata pravniško izobrazbo;
  • odlično sposobnost pisnega izražanja o pravnih zadevah (ocena na podlagi pisnih izdelkov kandidatov, objavljenih v strokovni literaturi);
  • delovne izkušnje na področjih, ki jih pokriva varuh človekovih pravic.

Po ponovni preučitvi vlog sem se odločila, da mag. Kornelija Marzel najbolje izpolnjuje zgoraj opisane kriterije, čeprav sem jim zelo približuje tudi nekaj drugih kandidatov.

Mag. Kornelija Marzel je že drugič potrjena načelnica upravne enote v Slovenj Gradcu. Ima očitne in odlično ocenjene vodstvene sposobnosti. Magistrsko nalogo je opravila prav iz menedžmenta neprofitnih organizacij. Na Upravni akademiji je izvajalka seminarjev s področja človeških virov. Je ena od kvalificiranih izpraševalcev za strokovni izpit iz javne uprave za področja ustavne in državne ureditve. Tudi iz teh kvalifikacij lahko sklepamo, da delovanje države odlično pozna. Je tudi sodnica porotnica na Delovnem in socialnem sodišču v Mariboru, oddelek v Slovenj Gradcu. V času svoje prve zaposlitve na takratni občini je reševala premoženjskopravne in denacionalizacijske zadeve, kar je tudi eno od področij delovanja Varuha. Je avtorica več strokovnih člankov, sodeluje v projektni skupini za uvajanje CAF v slovensko upravo.

Menim, da ima odlične strokovne reference, o njeni usposobljenosti pa priča tudi njeno dosedanje delo. Pričakujem, da bi z njenim prihodom lahko izboljšali dostopnost in učinkovitost dela Varuha, obenem pa bi vnesli tudi nove metode dela s pobudniki.

 

2. del izjave - zvočni posnetek TUKAJ

 

O mojem predlogu za namestnico mora državni zbor skladno s tretjim odstavkom 15. člena Zakona o varuhu odločiti v 45 dneh od dne predložitve predloga.

Trenutno imam le enega namestnika, kar je v neskladju s prvim odstavkom 15. člena Zakona o varuhu človekovih pravic, ki določa, da ima varuh najmanj dva in največ štiri namestnike, in z 11. členom Poslovnika Varuha človekovih pravic (Ur. list RS, št. 63/95, 54/98, 101/2001 in 56/2005).

Kljub temu, da zakon tega ne predvideva, sem pred pripravo predloga za imenovanje namestnika varuha, z namenom izpeljave ustavnega načela enakopravne dostopnosti, predhodno v Uradnem listu Republike Slovenije (Ur. list RS, št.21/2007, z dne 9.3.2007) objavila vabilo za zbiranje predlogov možnih kandidatov za enega namestnika oziroma namestnico varuhinje človekovih pravic. Vabilo je bilo objavljeno tudi na spletnih straneh Varuha človekovih pravic. Na povabilo se je odzvalo 24 kandidatov.


Natisni: