Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Zavod za prestajanje kazni zapora Dob – Odprti oddelek Puščava

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (v nadaljevanju: Varuh) je na podlagi nalog in pooblastil državnega preventivnega mehanizma (v nadaljevanju: DPM) po Opcijskem protokolu h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju po dveh svojih predstavnikih nenapovedano 22. aprila 2010 obiskal Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni (v nadaljevanju: ZPZK Dob) - Odprti oddelek Puščava (v nadaljevanju: oddelek Puščava). Pri obisku sta sodelovala tudi predstavnika pogodbenih nevladnih organizacij, Pravno–informacijskega centra nevladnih organizacij – PIC in Rdečega križa Slovenije.

Uprava Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij je v sodelovanju z Ministrstvom za pravosodje in Ministrstvom za obrambo, z namenom izboljšanja razmer v slovenskih zavodih za prestajanje kazni zapora, v mesecu decembru 2009 v uporabo prevzela opuščen vojaški objekt »Puščava« pri Mokronogu. Vlada Republike Slovenije je 1. 4. 2010 tudi formalno potrdila ustanovitev tega oddelka. Generalni urad Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (v nadaljevanju: GUURSIKS) pa je v sodelovanju z Ministrstvom za pravosodje poskrbel za ustrezno spremembo in dopolnitev Navodila o razporejanju in pošiljanju obsojencev na prestajanje kazni zapora v zavode za prestajanje kazni zapora, po katerem pristojna sodišča v ta oddelek na podlagi 18. člena ZIKS-1 napoti na prestajanje kazni zapora obsojence, ki so obsojeni na kazen zapora do petih let. GUURSIKS je še nadalje pojasnil, da hišni in dnevni red za Odprti oddelek Puščava formalno še nista v veljavi, vendar naj bi prav v tem času ZPKZ Dob pripravljal novelo hišnega in dnevnega reda, v okviru katere naj bi bil pripravljen nov hišni in dnevni red v omenjenem oddelku.

V novi oddelek so bili premeščeni predvsem obsojenci iz odprtega in polodprtega oddelka Slovenska vas. V polodprti oddelek ter nekdanji odprti oddelek Slovenska vas se je glede na delno izpraznjene prostore nastanilo obsojence iz zaprtega dela zavoda ZPKZ Dob, za katere je vodstvo ocenilo, da so primerni za prestajanje kazni na polodprtem oddelku. S tem so se nekoliko razbremenile prostorske kapacitete zaprtega dela zavoda ZPKZ Dob, kar je olajšalo stisko zaradi prezasedenosti v tem delu zavoda.

Odprti oddelek »Puščava«, ki je dislociran ter samostojni oddelek ZPZK Dob, je tako decembra 2009 nastanil prvih 10 obsojencev, v februarju pa še dodatnih 10. V oddelku je v skladu z normativi prostora za 17 obsojencev, želja ZPKZ Dob pa je doseči kapaciteto 40 obsojencev. Slednje bo očitno mogoče doseči le z dodatno ureditvijo obstoječih objektov ter zagotovitvijo zadostnega števila zaposlenih. Trenutno je namreč prenovljen in v uporabi samo en objekt ter garaža, kjer obsojenci lahko parkirajo svoje avtomobile, kadrovska zasedba pa še ni popolna.

Ob obisku DPM je bilo v evidenci oddelka Puščava zabeleženih 19 obsojencev, vendar sta bila v tem številu zajeta tudi dva obsojenca, ki sta že dalj časa (že iz oddelka Slovenska vas) na begu. Dejansko število obsojencev v oddelku Puščava je bilo tako 17, od teh pa je en prestajal kazen po 12. členu ZIKS-1.

Obsojenci so nastanjeni v šestih spalnicah, ki so v prvem nadstropju. Ena spalnica je petposteljna, tri so štiriposteljne in dve sta enoposteljni. Vse sobe so opremljene z novim lesenim pohištvom. Vsak obsojenec ima na razpolago dvojno garderobno leseno omaro ter leseno nočno omarico. V sobah so nameščene tudi lesene mize ter leseni stoli. Vse sobe so bile čiste, z dovolj dnevne svetlobe.

Ponoči se spalnic ne zaklepa. Obsojenci jih imajo možnost zakleniti z notranje strani (ključavnica z bunko), vendar to zaposlenim ne onemogoča odklepanje vrat ob kateremkoli času. To DPM označuje za dobro rešitev (ki smo jo predlagali že ob drugih priložnostih – glej na primer poročilo o obisku ZPKZ Ig za leto 2009).

V prvem nadstropju je tudi večja soba namenjena za rekreacijo obsojencev (športna soba). Opremljena je z mizo za namizni tenis, sobnim kolesom ter ročnimi utežmi. V njej smo opazili tudi posteljo in dvodelno garderobno omaro. Vodja oddelka je v tej smeri pojasnila, da so sobo nameravali pregraditi in uporabljati kot sobe (spalnice), s čimer bi se povečalo kapaciteta za namestitev obsojencev, vendar je lastnik objekta (Ministrstvo za obrambo) takšen poseg v objektu zavrnil. Predlagali smo, da se postelja iz športne sobe odstrani in GUURSIKS nam je naknadno v svojem odzivnem poročilu sporočil, da je bilo to že storjeno.

Vsi obsojenci imajo v prvem nadstropju tudi skupne sanitarne prostore. Kopalnica je opremljena z dvema tušema, šestimi umivalniki in štirimi umivalniki nog. Poleg kopalnice je toaletni prostor, v katerem sta dva umivalnika, dva pisoarja ter dva WC-ja.

V pritličnih prostorih je jedilnica, ki pa se uporablja tudi kot dnevni prostor; prostor za osebni pregled; soba za obiske, ki jo obsojenci uporabljajo tudi za učenje; soba za razgovore s pedagoginjo, kjer še ni bilo osnovne opreme (ni računalnika, fotokopirnega stroja, tiskalnika); omara s čistili ter ločeni sanitarni prostor (moški/ženski).

Od 17 obsojencev je bil brez dela le en, ki je bil sposoben za delo in bi ga tudi lahko opravljal. Po pojasnilu vodje pa naj bi še ta kmalu začel z delom, po prvomajskih praznikih. V polodprti oddelek Slovenska vas so odhajali štirje obsojenci, šest jih je bilo zaposlenih na podlagi pogodbe med Javnim gospodarskim zavodom Pohorje in zunanjim delodajalcem, en pa je delal na hišnih delih na oddelku Puščava (od preostalih sta bila dva upokojenca, dva sta se izobraževala, en pa je, kot že pojasnjeno, v oddelek prihajal le ob vikendih). Tako stanje na področju zagotavljanja možnosti za delo zaprtih oseb smo pozdravili.

Po sistematizaciji, ki je predvidena za želeno kapaciteto 40 obsojencev, so predvidena naslednja delovna mesta: vodja oddelka, vodja pravosodnih policistov, 6 operativnih vodij pravosodnih policistov, en pravosodni policist ter pravosodna policistka, socialna delavka ter pedagog. Ob obisku je bilo ugotovljeno, da za obsojence skrbijo zaposleni iz odprtega in polodprtega oddelka Slovenska vas in iz zaprtega dela ZPKZ Dob. Pedagoginja je v oddelku opravljala le polovični delovni čas, komandir je prihajal vsakodnevno, občasno pa tudi vodja oddelka. Na oddelku Puščava je tako s polnim delovnim časom delalo le pet pravosodnih policistov. Ugotovljeno je bilo tudi, da zaposleni v oddelku Puščava še nimajo osnovnih pisarniških aparatov (fotokopirni stroj, tiskalnik), kar je nujno potrebno za nemoteno delovanje, zato smo predlagali, da se potrebna pisarniška oprema zagotovi v čim krajšem času. GUURSIKS je v tej zvezi pojasnil, da bo po zagotovilih vodstva tega oddelka potrebna pisarniška oprema v kratkem zagotovljena. Obenem je še dodal, da sta v mesecu maju z delom s polnim delovnim časom v tem odprtem oddelku pričela vodja oddelka in socialna delavka. Potrebo po popolnitvi kadrovske zasedbe v Odprtem oddelku Puščava, na katero je opozoril DPM, pa je GUURSIKS komentiral s tem, da se zaveda kadrovske problematike, zato je ob dodeljevanju kvot do dopolnitve kadrovskega načrta to upošteval in ZPKZ Dob, pod katerega oddelek spada, dodelil sorazmerno ustrezno število novih zaposlitev.

V izmeni dela le en pravosodni policist, ki je v službeni uniformi. Pohvalno je, da od obsojencev nismo slišali pritožb na račun ravnanja zaposlenih.

Hrano oddelku Puščava zagotavlja ZPZK Dob, ki ima svojo kuhinjo. Po obroke hrane se tja odpravi pravosodni policist in jih po obedu tudi odpelje nazaj. Na kvaliteto hrane nismo slišali nobenih pripomb, so pa bile le nekatere želje glede raznovrstnosti napitkov ob zajtrkih (želje, da je zjutraj na voljo hkrati več toplih napitkov).

Oddelek ne razpolaga s trgovino. Vsem obsojencem je omogočeno, da nakupe v bližnji trgovini opravijo sami enkrat tedensko ob četrtkih. V trgovino pa se lahko odpravijo tudi ob dnevih obiskov. Po pojasnilu dveh starejših obsojencev predstavlja manjšo težavo le oddaljenost trgovine (ta je približno 3,6 km oddaljena od oddelka Puščava). V oddelku imajo obsojenci možnost nakupa hladnih napitkov in slaščic ter toplih napitkov tudi iz avtomata.

Obsojenci se lahko prosto gibljejo znotraj oddelka ter v njegovi neposredni bližini. Območje oddelka je sicer ograjeno in se vrata ograde v nočnem času zaklenejo zaradi varnostnih razlogov. Ob obisku je bilo ugotovljeno, da oddelek Puščava nima zunanjih površin, ki bi bile urejene tako, da bi jih obsojenci lahko uporabljali za športne aktivnosti. DPM je zato predlagal, da se del zunanjih površin uredi za izvajanje športnih aktivnosti.

Kajenje je prepovedano v celotni stavbi oddelka Puščava, dovoljeno je le zunaj objekta. V času nočnega počitka je obsojencem v skladu z dogovorom z vodstvom tudi omogočeno kajenje. Obsojenci lahko v ta namen s svojim ključem odklenejo tudi vhodna vrata oddelka, ki so sicer čez noč zaklenjena.

Vodja oddelka nam je ob obisku pojasnila, da lahko obsojenci v skladu s spremembo Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij in Pravilnika o izvrševanju kazni zapora ter sklepom drugega širšega strokovnega kolegija v. d. generalnega direktorja za stike z zunanjim svetom uporabljajo tudi mobilne telefone in brezžični dostop do spleta. Takšno odločitev smo pozdravili, saj so bila s tem upoštevana tudi priporočila Varuha ob opravljanju nekaterih obiskov zavodov za prestajanje kazni zapora. Obsojencem je na ta način bistveno olajšana možnost komuniciranje z zunanjim svetom. Ugotovili smo sicer, da oddelek Puščava tega področja ni uredil s posebnim navodilom, ki podrobneje ureja uporabo teh sredstev (kot sta to uredila ZPKZ Ljubljana, Odprti oddelek Ig in ZPKZ Maribor, Odprti oddelek Rogoza), vendar nas je GUURSIKS nato v odzivnem sporočilu seznanil, da je po zagotovilih vodstva oddelka že izdano navodilo o uporabi elektronskih komunikacij.

Oddelek nima lastne knjižnice. Obsojencem pa je omogočen dostop do literature iz ZPZK Dob ter knjižnice v Mokronogu. V oddelku niso razpolagali z zakonodajo (Zakonom o kazenskem postopku, Kazenskim zakonikom, Zakonom o izvrševanju kazenskih sankcij Pravilnikom o izvrševanju kazni zapora,…), zato smo predlagali, da se zaprtim osebam zagotovi vsaj nemoten dostop do zakonodaje, tako kot to zahteva 210. člen ZIKS-1. GUURSIKS se je na to odzval s pojasnilom, da obsojenci nekatere predpise s področja izvrševanja kazenskih sankcij lahko dobijo v pisarni pravosodnih policistov, ni pa jim na voljo vsa zakonodaja, ki jo določa poprej citirana določba ZIKS-1, zato je obsojencem res potrebno omogočiti dostop do vse potrebne zakonodaje.

DPM kot pozitivno ocenjuje odprtje tega novega oddelka. Je na mirni lokaciji, prostori so tudi obnovljeni in oprema v njih je popolnoma nova, kar pozitivno vpliva na bivanje. Ob našem obisku je v oddelku vladalo sproščeno vzdušje.

Natisni: