Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Z akcijo Stopnice za večjo osveščenost družbe o nasilju nad ženskami

Ena od akcij, ki bodo potekale v času mednarodnih dnevov akcij proti nasilju nad ženskami, je tudi mednarodna akcija Stopnice, katere pobudnika sta društvo Ženska svetovalnica iz Ljubljane in nizozemska policija iz regije Utrecht. V okviru akcije, ki se začenja danes, na mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, bodo do 10. decembra, mednarodnega dneva človekovih pravic, opozarjali na to, da ženske še vedno za svoje poškodbe raje uporabijo izgovor, da so padle po stopnicah. Tak izgovor je družbeno sprejemljivejši kot priznanje, da ženska doživlja nasilje s strani svojega partnerja, so na današnji novinarski konferenci povedale predstavnice Ženske svetovalnice, vladnega urada za enake možnosti, ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, urada varuha človekovih pravic in uprave kriminalistične policije. Nalepke s sloganom Vsaka peta ženska "pada po stopnicah". Ustavimo nasilje! bodo nalepili na stopnice pomembnejših stavb v Sloveniji, Belgiji in na Nizozemskem. V Sloveniji akcija poteka v več kot 30 mestih.

Za preprečevanje nasilja v družini oziroma nasilja nad ženskami je pomembna ustrezna zakonodaja, je menila direktorica vladnega urada za enake možnosti Mira Olup Umek. Sprejeti zakon o enakih možnostih žensk in moških, ki je stopil v veljavo 20. julija, je pravna podlaga za sprejem nacionalnega programa za enake možnosti žensk in moških, na podlagi tega pa se bodo sprejemali dveletni periodični načrti z opredelitvijo konkretnih nalog. Vlada bo vsaki dve leti o izvajanju nacionalnega programa poročala državnemu zboru. Direktorica vladnega urada je povabila na predstavitev avstrijskega zveznega zakona za zaščito pred nasiljem v družini, ki bo 2. decembra. Nemški zakon, ki ureja problematiko, so predstavili lani. Gre za dve državi, ki sta to področje zgledno uredili, pravi Mira Olup Umek.

Državna sekretarka Alenka Kovšca z ministrstva za delo je predstavila predloge za spremembo kazenske zakonodaje, ki predvidevajo, da bi bila sankcionirana že grožnja z nasiljem, kazenski pregon zaradi spolnega napada na otroka naj ne bi zastaral, natančneje bi bila opredeljena tudi pojma nasilje v družini in psihično nasilje. V Sloveniji je stopnja tolerance do nasilja previsoka, je kritična državna sekretarka. Opominja, da se morajo v prizadevanja za zmanjšanje oziroma preprečevanje nasilja nujno vključiti tudi moški, kar kažejo izkušnje v skandinavskih državah.

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek se novinarske konference ni mogel udeležiti, v njegovem imenu pa navzoče pozdravila Polona Selič iz urada varuha in prenesla Hanžkovo sporočilo, da moramo nasilju nad ženskami in v družini namenjati več pozornosti. Ne gre za problem posameznice, temveč za vprašanje javnega zdravstva in zdravja ter za človekove pravice. Po opozorilu Seličeve trpijo tudi otroci, ki so priče nasilju.

Dom je za ženske in otroke najbolj nevaren prostor, je opomnila vodja oddelka mladoletniške kriminalitete pri upravi kriminalistične policije Tatjana Mušič. V dveinpolletnem obdobju, torej od leta 2000 do 30. junija 2002, je policija zabeležila 4169 kaznivih dejanj z elementi nasilja v družini. Osumljenci za kazniva dejanja so v 88 odstotkih moški (3827 moških). Največ kaznivih dejanj se zgodi med polnočjo in 4. uro. Približno 85 odstotkov vseh se zgodi doma. Od leta 1998 narašča število žrtev kaznivih dejanj med otroki in mladoletniki. Tako jih je bilo leta 1998 1962, lani pa 3479. Lani je bilo 221 spolnih napadov na osebo, mlajšo od 15 let. V letih od 1997 do 2001 je samomor naredilo 288 otrok in mladih do 24. leta. Pogosti so tudi begi od doma. Tako podatki o samomorih kot pobegih kažejo na neustrezno družinsko okolje, je sklenila Mušičeva.


Natisni: