Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je v obravnavo prejel pobudo v zvezi z izdajanjem položnic za plačilo prehrane v šolah. Po navedbah pobudnice otroci v sicer zaprtih kuvertah v šoli prejmejo položnico in jo izročijo (lahko pa tudi ne!) staršem. Meni, da je tak način vročanja položnic nedopusten, tudi zato, ker nekateri otroci kuverte sošolcem odpirajo in tako pridejo do podatkov, ki jih ne zadevajo. Pogosto prihaja do norčevanja iz tistih učencev, ki imajo subvencionirano šolsko prehrano. Pobudnica je želela, da Varuh problem prouči in nanj tudi opozori.
Na podlagi informacij, ki smo jih dobili na nekaterih šolah, dejansko šole z vročanjem položnic ravnajo različno. Mnoge šole se odločajo za način, kot ga je opisala pobudnica, ker so se tako v začetku šolskega leta dogovorile s starši. Nekatere pa so se odločile za način, ki se zdi primernejši - s trajnimi nalogi.
Varuh meni, da ni najbolj primerno, da se položnice vroča otrokom. Vendar pa bi po našem mnenju pošiljanje položnic priporočeno po pošti lahko to za posamezno šolo pomenilo (pre)velik strošek. Po drugi strani bi se lahko zgodilo, da nekateri starši priporočene pošte tudi dlje časa ne bi prevzeli. Zato menimo, da je problem rešljiv na šolah ob začetku šolskega leta. Po mnenju Varuha bi bilo smiselno, da starši poskrbijo za odprtje trajnega naloga, na podlagi katerega bi banka vsak mesec izvedla plačilo stroškov šolske prehrane, pa tudi drugih stroškov, ki nastanejo (ekskurzije, šole v naravi, izleti). Starši položnice prejmejo le v elektronski obliki. Na ta način se izognemo težavam, na katere je opozorila pobudnica.
Po nam dostopnih informacijah je torej praksa šol na tem področju zelo različna, saj je očitno prilagojena krajevnim razmeram. Menimo, da ni potrebe po poenotenju oziroma po izdaji posebnih navodil ministrstva. Vsekakor pa lahko problematiko obravnavata Svet staršev in Svet šole in predlagata ustrezno prilagoditev prakse, ki jo bodo starši tudi spoštovali. 11.0-81/2015