Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Visoke temperature v zavodu za prestajanje kazni zapora in policijski postaji

Varuh človekovih pravic RS je 29. 7. 2013 zaradi dalj časa trajajoče poletne vročine opravil meritve temperatur zraka v nekaterih izbranih institucijah. V tej zvezi je bila med drugim opravljena meritev temperature v Zavodu za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Maribor, Oddelek Murska Sobota in na Policijski postaji Maribor II.

V času meritve temperature v ZPKZ Maribor, Oddelek Murska Sobota, je bilo (pri zunanji temperaturi 33,9OC) ugotovljeno, da se temperatura v prostorih za zapete osebe giblje od 29.1OC do 32.3OC. V pisarnah policistov na PP Maribor (pri zunanji temperaturi 36,1OC) pa je bilo ugotovljeno, da se temperature gibljejo od 32.2 OC do 33.7 OC.

Na podlagi ugotovitev smo Upravo RS za izvrševanje kazenskih sankcij (UIKS) in Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) prosili za sporočilo ukrepov, ki so ali bodo morda dodatno sprejeti za izboljšanje razmer, ki so posledica neugodnih visokih zunanjih temperatur zraka v obiskanem ZPKZ Maribor, Oddelek Murska Sobota in PP Maribor II.

Na našo poizvedbo je UIKS sporočila, da se te problematike zaveda in bi bilo mogoče k njenemu reševanju pristopiti z obnovo starih zgradb, kar pa zaradi zmanjševanja finančnih sredstev ni mogoče. Težave, povezane z visokimi temperaturami v vseh zavodih za prestajanje kazni zapora zaradi navedenega rešujejo brez investicijskih stroškov. V praksi tako uporabljajo temeljito zračenje bivalnih prostorov, zastiranja oken, odpiranja bivalnih prostorov zaprtih oseb večkrat dnevno, več možnosti tuširanja zaprtih oseb, več sprehodov in ob ugodnejšem času in vnosom ventilatorjev v bivalne prostore. S tako sprejetimi ukrepi se vsaj nekoliko omili vročina, ki jo občutijo zaprte osebe kot zaposleni v zavodih za prestajanje kazni zapora.  

MNZ pa je na našo poizvedbo odgovorilo, da med rednimi organizacijskimi ukrepi, ki se izvajajo za zagotavljanja varnosti in zdravja delavcev v zvezi z delom skladno z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11), je drugačna določitev premakljivega začetka in konca delovnega časa v poletnem času javnim uslužbencem ministrstva, ki delo opravljajo v objektih oziroma prostorih, ki niso klimatizirani.

V času izjemno visoke temperature, ki poslabšuje delovne pogoje, zahtevajo še posebej na delovnih mestih, kjer so toplotne razmere nadpovprečno obremenjujoče, dodatno prilagoditev organizacije dela danim razmeram. V ta namen so bile vodjem organizacijskih enot posredovane usmeritve in priporočila za dosledno izvajanje ustreznih organizacijskih ukrepov, kot so intenziviranje najbolj zahtevnega dela zjutraj oziroma zvečer, ko je zunanja temperatura nižja, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom v hladnejših oziroma klimatiziranih prostorih, zmanjšanje intenzivnosti dela v času visokih temperatur, kjer to delovni proces dopušča ter ustrezno prilagajanje delovnega časa po razporedu in druge podobne izvedljive ukrepe za izboljšanje temperaturnih pogojev.

Načini in ukrepi za odpravo in zmanjšanje tveganj, ki se med drugim pojavljajo ob prekoračenih temperaturah, na krajih, kjer dolgoročnejših tehničnih ukrepov, kot so dodatne klimatske in prezračevalne naprave ni mogoče zagotoviti, so tako predvsem organizacijski, s katerimi se glede na konkretne razmere zmanjšuje vpliv toplotne obremenitve za zaposlene.

Na podlagi vsega navedenega in glede na to, da Varuh že zadnja štiri leta opozarja na pojav visokih temperatur v obiskanih institucijah, pričakuje, da se bodo dejansko v najkrajšem času sprejeli potrebni ukrepi oziroma pristopilo k reševanju in izboljšanju razmer na tem področju.

Natisni: