Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja z namestnico na Dunaju na srečanju s predstavniki FRA, NHRI in NVO

Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik in njena namestnica mag. Kornelija Marzel sta se od 18. do 20. 4. 2012 na Dunaju udeleževali dveh mednarodnih dogodkov. V sredo, 18. 4. 2012, sta se aktivno sodelovali na letnem srečanju Evropske agencije za temeljne človekove pravic FRA (European Union Agency for Fundamental Rights - FRA) in nacionalnih institucij za človekove pravice (NHRI), v četrtek in petek, 19. in 20. 4. 2012, pa sta se udeleževali petega letnega srečanja Platformi temeljnih pravic (Fundamental Rights Platform – FRP).

Letno srečanje FRA in NHRI je odpiralo vsebine sodelovanja in koordinacije med FRA, NHRI in ombudsmani. Udeleženci so med drugim izpostavili vprašanje prizadevanja za povečanje števila nacionalnih institucij za človekove pravice, saj ima v Evropski uniji samo 10 članic NHRI.

V delovnih skupinah pa so razpravljali o vključevanju Romov v družbe, skupnem sistemu azila in mejnega upravljanja, invalidnosti in dostopom do učinkovitega in neodvisnega sodstva. Varuhinja je kot vodja prve skupine, ki se je posvetila vprašanju vključenosti Romov v družbo, govorila o praksi v Sloveniji. Kot enega izmed primerov dobre prakse je izpostavila primer vrtca Mavrica, v katerem so tako romski kot neromski otroci. Navzoče je seznanila tudi z drugimi aktualnimi vsebinami pri reševanju vprašanja Romov in jim predstavila zloženke Varuha v romskih jezikih za posamezna področja v Sloveniji.

Dvodnevna Platforma temeljnih pravic (FRP) je bila namenjena vlogi organizacij civilne družbe pri varovanju temeljnih pravic in svoboščin ter v tem okviru predstavitev dobrih praks.

Morten Kjaerum, direktor FRA, je v svojem uvodnem nagovoru dejal, da je v obdobju ekonomske krize vloga civilne družbe posebno pomembna, zato se je nujno osredotočiti na varovanje njene neodvisnosti in avtonomije.

Udeleženci so razpravljali o prihodnosti sodelovanja med NHRI, organizacijami za varovanje načela enakosti (Equality bodies - EB) in civilno družbo.
V pogovoru o pravicah žrtev so med drugim ugotovili, da se žrtve nasilja ne obračajo na državne organe, ker jim ne zaupajo oziroma bolj zaupajo nevladnim organizacijam oziroma organizacijam civilne družbe. Strinjali so se, da je treba najti načine za povečanje prijav nasilja.

Na programsko izredno pestrem dvodnevnem srečanju so govorili še o multipli diskriminaciji, o izsledkih v zvezi z nestrpnostjo in diskriminacijo zoper Kristjane v Evropi, zakonodaji, ki v prostoru Evropske unije ureja vprašanje sovražnega govora, in posledicah na svobodo govora in izražanja. Beseda je tekla še o vprašanjih duševnega zdravja in kršenju pravic otrok v izoliranih verskih skupnostih.

Varuhinja je v okviru pogovora o otrokom prijaznem sodstvu predstavila projekt Zagovornik – glas otroka, kot enega izmed primerov dobre prakse pa je izpostavila knjižico za pomoč otrokom v postopkih pred sodiščem, ki jo je izdalo Ministrstvo za pravosodje.

Natisni: