Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik je v okviru poslovanja izven sedeža prvič poslovala v občini Kanal ob Soči, kjer je sprejela sedem pobudnikov, kar je veliko za tako majhno občino. Sogovorniki so izpostavili predvsem zaskrbljujočo okoljsko in azbestno problematiko, je povedala na novinarski konferenci v Kanalu.
Po uvodnem pogovoru s kanalskim županom Andrejem Maffijem, s katerim sta se pogovarjala o stanovanjski in okoljski problematiki, je varuhinja človekovih pravic prisluhnila sedmim sogovornikom. Trije so izpostavili težave s področja okolja, po dva pa s področja pokojninskega zavarovanja in prepočasnega reševanja reševanja nepremičninskih zadev.
V ospredju je bila predvsem azbestna problematika, saj je srednji del Soške doline po besedah dr. Čebašek-Travnikove zastrupljen z azbestom in težkimi kovinami. Nekateri azbestni bolniki so z novim zakonom o odpravljanju posledic dela za azbestom, ki velja od leta 2006, v slabše položaju kot prej, ugotavlja varuhinja.
"Pogovarjali smo se o postopkih za uveljavljanje odškodnin in našli nekaj točk, na katerih bi skupina ljudi lahko poskusila znova s spremembo zakonodaje," je pojasnila. "Odškodnine, ki so zdaj predpisane so relativno nizke. Je pa tudi res, da se je praksa sodišč spremenila in na žalost tudi na sodišču dosojene odškodnine niso več kot pred leti," je poudarila.
V zvezi z novo azbestno zakonodajo je svetovalka varuhinje Ana Fröhlich dejala, da je bila ureditev pokojninskega in invalidskega zavarovanja za azbestne bolnike v prejšnjem zakonu ugodnejša, saj zdajšnja ureditev lahko postavlja bolnika v manj ugoden socialni položaj. Varuh človekovih pravic lahko posameznikom pomaga pri uveljavljanju pravic, a ne vsebinsko, temveč tako, da lahko pospeši postopke, je pojasnila. "Če pride do izplačila odškodnine še za časa življenja, je to pomoč temu človeku in njegovi družini," je dodala varuhinja.
Ob današnjem obisku so krajani varuhinjo človekovih pravic opozorili tudi na težave s sežiganjem odpadkov v Salonitu Anhovo. Kot je pojasnila dr. Čebašek-Travnikova, so bili posamezniki, katerih parcele mejijo na območje tovarne pri izdaji okoljevarstvenega soglasja izločeni kot stranke v postopku, čeprav okoljski vplivi ne poznajo meja.
Pri Varuhu se bomo zato obrnili na Agencijo RS za okolje in upravno sodišče, kjer je pritožba zavrnjenih posameznikov, pričakujemo pa tudi povabilo iz Salonita Anhovo, je dejala dr. Čebašek-Travnikova. Varuhinja od podjetja pričakuje stalni monitoring izpustov, obveščanje o tem ter postopke, ki bodo zmanjšali onesnaževanje, smiselno pa se ji tudi zdi preveriti, kakšne odpadke dejansko sežigajo v Salonitu.
V zvezi s tem je izpostavila vlogo mediacije, s pomočjo katere bi lahko reševali tovrstne zaplete. Prav od okoljske in družinske mediacije si dr. Čebašek-Travnikova obeta največ.
Sicer pa je bila varuhinja "šokirana" tudi ob opozorilih o prekomerni uporabi škropiv v kmetijstvu v Goriških Brdih. "Zadevo bomo skrbno proučili in od kmetijskega ministrstva zahtevali poostren nadzor," je dejala. To je po njenih besedah velika težava, saj uporabniki škropiv ne obveščajo sosedov, kar ima lahko škodljiv vpliv na zdravje ljudi.