Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja podpira prizadevanja društva Hospic


Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je včeraj, 8. 4. 2013, obiskala Hišo hospica, ki od leta 2010 deluje v Ljubljani na Hradeckega 20. Namenjena je odraslim ljudem s kronično neozdravljivo boleznijo v zaključni fazi. Nadomešča jim dom, v njej pa imajo zagotovljeno 24-urno paliativno hospic oskbo.

Podpredsednica društva Hospic Petra Kersnič in drugi člani društva, strokovni delavci in prostovoljci so varuhinjo seznanili z delovanjem in prizadevanji, da bi po 18 letih delovanja društva Hospic in 3 letih delovanja hiše programi končno postali polno financirani s strani države in neodvisni od donacij in razpisov.

Povedali so, da je stanje pri izvajanju programov po lanski grožnji z rdečimi številkami vzdržno, saj so Hospicu na pomoč priskočili številni donatorji. Ni pa tak način financiranja dolgoročno ustrezen, saj ne zagotavlja varnosti ne za zaposlene niti za oskrbovance, ki jo v zadnji fazi življenja potrebujejo še bolj.

Programi Hospica zaradi celostne obravnave človeka spadajo na več področij, ne zgolj med zdravstvene niti samo med socialne. Zato tudi prihaja do različnih tolmačenj in pogojev financiranja. Hiša hospica in društvo v celoti delujejo  kot skupnostna oblika skrbi za umirajoče, zato so pritiski, da se  podredi zahtevam po  institucionalizaciji – primerljivo domovom za starejše občane ali negovalnim bolnišnicam – izraz nerazumevanja, nespoštovanja in negiranja bistva delovanja hospica, so varuhinjo še seznanili ob obisku. Želijo, da bi v primeru dostojnega odhajanja iz življenja država presegla suhe formalizme in zagotovila, da se napori članov Hospica usmerjajo v izvajanje programov in ne v skrb, ali bodo ti jutri še financirani.

Varuhinja podpira prizadevanja Hospica in bo v luči človekovih pravic naredila vse za upoštevanje načela spoštovanja človekove osebnosti in avtonomije ter za uveljavljanje pravice do dostojne smrti, saj ima po njenem mnenju človek pravico do dostojanstva tudi v procesu umiranja.

Društvo Hospic si poleg celostne oskrbe na smrt bolnih in njihovih svojcev v procesu žalovanja prizadeva tudi za razbijanje predsodkov in strahov do smrti. Smrt naj, tako kot rojstvo, postane naravni element živega, s tem pa naraven tudi odnos do umiranja in žalovanja v slovenski družbi, menijo v Hospicu. Programe društva Hospic izvajajo tudi številni prostovoljci, med njimi psička Neli. Doslej so opravili 14.800 ur prostovoljnega dela.  

Natisni: