Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek Travnik je danes, 13. 9. 201, predsedniku republike dr. Danilu Türku predala Letno poročilo Varuha človekovih pravic RS za leto 2010.
Med problemi, ki jih ugotavlja varuhinja in so povod za zaskrbljenost, je predsednik posebej opozoril na delovanje državnih organov, katerih kakovost bi bilo treba izboljšati.
Predsednik republike dr. Danilo Türk bo poročilo varuhinje za leto 2010, kot je povedal, skrbno prebral in ugotovil, kakšne dejavnosti lahko kot predsednik republike vodi za izboljšanje stanja. Njegovo siceršnje spremljanje stanje človekovih pravic ga namreč navaja na sklep, da je delo varuhinje pomembno prispevalo k temu, da so se nekatere stvari pri nas izboljšale.
"Imamo napredek pri človekovih pravicah, a tudi številne probleme," je opozoril. Predsednik je posebej izpostavil potrebo po večji kakovosti delovanja državnih organov v varstvu človekovih pravic.
"Pri pravosodju smo na primer opazili določeno izboljšanje, kar zadeva sodne izostanke, ki niso več akutni problem, kot so bili nekoč. Vendar je praksa sodišča taka, da obstaja občutek prešibke zaščite človekovih pravic in kakovost tega dela je treba izboljšati," je poudaril Türk in pri vprašanju neučinkovitosti dela inšpekcijskih služb, na kar opozarja varuhinja, izpostavil nujno potrebo po kvalitetnejšem delu.
Kot pravi, so v poročilu še nekatere druge pomanjkljivosti, ki jih je treba odpraviti, tudi institucionalne. Treba je, denimo, ustanoviti nacionalni organ - ustanovo za človekove pravice. "To je naša mednarodna obveznost in je povezana s celotno politiko uresničevanja človekovih pravic," je še poudaril predsednik republike. Predlog je bil že enkrat pripravljen skupaj z ministrstvom za zunanje zadeve, a ga vlada ni sprejela, pa je pristavila varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik.
Povedala je še, da je predsednika obvestila o delih poročila, ki se nanašajo na problematiko nadzora oziroma prešibkega delovanja nadzornih služb, posebej inšpekcijskih. Pogovarjala sta se tudi o problematiki delovnopravne zakonodaje delavcev, ki so prikrajšani za svoje pravice, ki izvirajo iz dela. "To je bila tudi osrednja tema pogovora," je še navedla.