Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuhinja je obiskala CIRIUS Kamnik

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v sredo, 5.6.2013, obiskala Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik (CIRIUS), med drugim tudi zato, da se sreča z dekleti z Downovim sindromom – dijakinjama Karin in Uršo – in ju osebno povabi na opravljanje poletne prakse v njeni pisarni ter v pisarni evropske poslanke Tanje Fajon. Obisk je bil izpeljan v okviru prvih sto dni delovanja in opravljanja funkcije varuhinje, pri čemer je prvi teden v mesecu juniju še zlasti posvetila skrbi za ljudi s posebnimi potrebami in dostopnosti do brezplačne pravne pomoči.

CIRIUS Kamnik je center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje gibalno oviranih otrok in mladostnikov ter je osrednji tovrstni center v Sloveniji. Izvaja osnovnošolsko in srednješolsko izobraževanje ter nudi kompleksno zdravstveno terapevtsko oskrbo in nego vključenim otrokom in mladostnikom. Med ogledom centra je bila varuhinja prijetno presenečena nad prostori in tehnično opremljenostjo. Strinjala se je, da je potrebno nujno omogočiti izobraževanje in usposabljanje v njem tistim, ki tovrstno obravnavo potrebujejo ter preseči meje morebitnega birokratskega odločanja v postopkih usmerjanja otrok s posebnimi potrebami. V prijetnem druženju in klepetu z obema dijakinjama, dijaki in mentorji Dijaške skupnosti ter ostalimi udeleženimi je nastalo kar nekaj konstruktivnih pobud in predlogov pomoči pri reševanju določenih vprašanj in izzivov s področja kršenja človekovih pravic in obravnave neenakosti oseb s posebnimi potrebami – predvsem gibalno oviranih otrok in mladostnikov. Izpostavljena je bila tematika vključevanja gibalno oviranih dijakov v praktično usposabljanje z delom pri delodajalcih v času srednješolskega izobraževanja, pa tudi reševanje specifičnih individualnih primerov izobraževanja na vseh ravneh, vztrajanje pri umeščanju v sistem in podobno. Varuhinja je ob tem izrazila pripravljenost skupnega sodelovanja pri zmanjševanju anomalij v sistemu in družbi.

Obisk varuhinje v centru je od samega prihoda do njenega odhoda spremljala tudi posebna ekipa: ekipa »paparazzov«, kot je bilo v šali rečeno. To so mladi, najtežje gibalno ovirani fantje – člani fotokrožka oz. fototerapije, v zadnjem času medijsko zelo prepoznavni v ožjem in širšem, celo svetovnem prostoru. Pod mentorstvom kliničnega psihologa Mateja Peljhana so poskrbeli za fotodokumentiranje tega prijetnega dogodka. Varuhinja si je njihovo spremstvo štela v posebno čast in bila navdušena nad inovativnostjo in možnostjo rabe sodobne tehnologije na področju izražanja interesov v procesu usposabljanja tudi najtežje gibalno oviranih oseb.

Ob slovesu so se tako že kovali načrti za ponovno srečanje v prihodnjem šolskem letu, dekleti pa si seveda želita, da bi opravljanje poletne prakse prešlo tudi v opravljanje praktičnega usposabljanja z delom, ki ga bosta imeli v prihodnjem šolskem letu.





 


Natisni: