Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek-Travnik se je v okviru t.i. zunanjih poslovanj varuha mudila v mestni občini Slovenj Gradec. Z njo in njenimi sodelavci se je srečalo 27 pobudnikov. Največ njihovih pritožb je bilo povezanih z delovanjem sodišč in s področjem delovno-pravne zakonodaje.
Kot je na novinarski konferenci povedala varuhinja, so se pritožbe pobudnikov v zvezi z delovanjem sodišč v veliki meri nanašale na dolgotrajnost sodnih postopkov. Po besedah namestnice varuhinje Kornelije Marzel je bilo nekaj pritožb povezanih tudi z domnevno slabim delom odvetnikov.
V pritožbah s področja delovno-pravne zakonodaje so pobudniki izražali nezadovoljstvo nad delodajalci, invalidskimi komisijami in zdravstvenimi službami. "Tudi v teh primerih se je pokazalo, da so ljudje slabo poučeni o zadevi, ki jih muči. Pogosto ne vedo, kaj naj počnejo s pravnim poukom, ki je napisan na odločbi," je poudarila Čebašek-Travnikova.
Marzelova je opozorila na pritožbo v zvezi z domnevnim šikaniranjem na delovnem mestu, Čebašek-Travnikova pa na "dve ali tri" pritožbe na račun dela policistov. Kot je dejala, so pobudniki značilno ločili med "dobrimi in slabimi" policisti, ena od pritožb pa se ji je zdela - enakega mnenja je bil tudi svetovalec varuhinje in vodja področja za sodne zadeve Ivan Šelih - "zelo upravičena".
Po besedah namestnika varuhinje Toneta Dolčiča sta bili dve pritožbi povezani s problemom usklajevanja socialnih transferjev. "Največja težava je v tem, da so dosedanji zakoni neenako posegli v usklajevanje posameznih socialnih transferjev. Za nekatere so uveljavili drugačno formulo kot za druge. Zaradi različnih višin usklajevanj ljudje upravičeno dvomijo v pravno državo," je dejal Dolčič.
Čebašek-Travnikova je napovedala poizvedbo v zvezi s stečajnim postopkom v ravenski železarni. Po njenih besedah bodo pri stečajnem upravitelju poiskali odgovor na vprašanje, v kateri fazi je postopek in kako je s poplačili. Dolčič pa je napovedal poizvedbo tudi v primeru peticije 40 občanov Mislinje v zvezi z obratovanjem gostinskih lokalov v enem od tamkajšnjih trgovskih centrov.
Kot je pojasnil Dolčič, so občani peticijo naslovili na občinski svet in pristojne inšpekcijske službe že avgusta lani, doslej pa še niso dobili odgovora. "Varuh bo naredil poizvedbo, zakaj se občinski in državni organi niso odzvali na peticijo. Občani imajo namreč pravico do argumentiranega odgovora," je dodal Dolčič.
Varuhinja se je v mestni občini Slovenj Gradec mudila s tremi ekipami. Nanjo in njene sodelavce so se obrnili tudi pobudniki iz nekaterih drugih koroških občin. V dobrem letu dni mandata Čebašek-Travnikove je bilo to doslej najbolj obiskano zunanje poslovanje.