Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh v državni zbor vložil Posebno poročilo o bivanjskih razmerah Romov na območju jugovzhodne Slovenije

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) je v letu 2011 obravnaval več primerov kršitev človekovih pravic pripadnikom romske skupnosti na območju jugo-vzhodne Slovenije (Dolenjska).

Na podlagi teh pobud je ugotovil, da razmere v romskih naseljih in njihovi okolici ogrožajo uresničevanje človekovih in posebnih pravic romske skupnosti na eni strani ter uresničevanje človekovih pravic prebivalcev iz okolice romskih naselij, na drugi. Tako eni kot drugi so prizadeti v svojem dostojanstvu, osebnostnih pravicah, lastninski pravici, enakosti pred zakonom in navsezadnje v zaupanju v pravno državo.

Bistveni in poglavitni vzroki za zaskrbljujoče razmere na Dolenjskem so v pravni in komunalni neurejenosti romskih naselij, za kar so skladno z veljavnimi predpisi in dokumenti (Nacionalni program ukrepov za Rome Vlade RS za obdobje 2012-2015 (NPUR) v prvi vrsti zadolžene občine. Varuh ugotavlja, da so nekatere občine, kot nosilke ukrepov za pravno in komunalno ureditev romskih naselij, neučinkovite, zato predlaga, da v utemeljenih in nujnih primerih njihova dejanja nadomesti Vlada RS oziroma pristojna ministrstva na podlagi pooblastila iz Zakona o romski skupnosti v RS.

Varuh je po preučitvi stanja ugotovil, da so razmere v romskih naseljih in v njihovi okolici zaskrbljujoče, zato se je odločili, da o tem s posebnim poročilom seznani Državni zbor RS. S posebnim poročilom in priloženimi predlogi priporočil želi zlasti spodbuditi državne organe i organe lokalnih skupnosti k hitrejšemu reševanju pravne in komunalne ureditve romskih naselij ter k konkretizaciji in uresničevanju zavez iz NPUR.

Varuh pričakuje, da bo o tem posebnem poročilu razpravljalo pristojno delovno telo državnega zbora, to je Komisija za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, in na podlagi predlogov Varuha naslovila ustrezna priporočila za vlado ter pristojna ministrstva, vladne službe in lokalne skupnosti. Varuh je Komisiji prepustil odločitev, ali bo predlagala obravnavo posebnega poročila in priporočil tudi za plenarno zasedanje državnega zbora.

Posebno poročilo o bivanjskih razmerah Romov na območju jugovzhodne Slovenije (PDF 8,4 MB)

Natisni: