Državni svet Republike Slovenije je danes, 18. septembra 2024, obravnaval 29. letno poročilo Varuha človekovih pravic in poročilo o izvajanju nalog Državnega preventivnega mehanizma za leto 2023.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je na seji izpostavil, da se je veliko obravnavanih pobud nanašalo na neodzivnost, pogosto pa tudi na aroganco javnih organov. »Nujno je ozaveščanje javnih uslužbencev glede pojasnilne dolžnosti in spoštovanja načela dobrega upravljanja. Zadovoljen sem z delno realizacijo priporočila iz leta 2021 glede potrebnega usposabljanja javnih uslužbencev o človekovih pravicah. Tako je naš Center za človekove pravice na Upravni akademiji izvedel usposabljanja za vodilne v upravi. Žal pa ostaja še neuresničeno naše priporočilo, da se obvezno usposabljanje o človekovih pravicah izvede tudi ob imenovanju v naziv, torej za vse, ki se na novo zaposlijo v javni upravi,« je izpostavil varuh Svetina.
Institucija Varuha na podlagi svojih lanskih dejavnosti in predvsem konkretnih pobud posameznic in posameznikov daje 86 novih priporočil. Ta se nanašajo na delo različnih državnih organov, občin in nosilcev javnih pooblastil. Opozarja pa tudi na okoli 80 neuresničenih preteklih priporočil, ki so še vedno aktualna. »Na področju socialnih zadev sem posebej zaskrbljen nad izvajanjem osebne asistence. Tudi lani smo obravnavali več pobud posameznikov, ki so pri ponovni oceni o upravičenosti do osebne asistence, celo ob morebitnem poslabšanju zdravstvenega stanja, prejeli nižje število ur ali pa do osebne asistence sploh niso bili več upravičeni. Ponavljam, da je takšno odločanje nedopustno. Sprememba ocenjevalnega obrazca ob nespremenjeni zakonodaji ne sme posegati v že pridobljene pravice, kar nenazadnje izhaja tudi iz prakse Evropskega sodišča za človekove pravice. Opozarjamo tudi na nesprejemljivo tajnost obrazca za ocenjevanje potreb po osebni asistenci, saj je s tem kršeno načelo pravne varnosti,« je povedal varuh Peter Svetina.
Dodal je, da je na področju zdravja najbolj zaskrbljujoče, da vrsta vprašanj že mnogo let ostaja neodgovorjenih. Še vedno ostaja in se povečuje problematika nedopustno dolgih čakalnih dob in pomanjkanja zdravnikov specialistov. »Zadovoljen pa sem, da nam je kljub vsem preprekam nekaj stvari vendarle uspelo premakniti na bolje. Lani julija je bila končno sprejeta novela Zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju, s katero so starši, ki bivajo z bolnim otrokom v bolnišnici, upravičeni do denarnega nadomestila med začasno zadržanostjo z dela. Starši lahko zdaj v bolnišnici z bolnim otrokom brezplačno bivajo do vključno njegovega 14. leta starosti, pred tem je to veljalo samo do šestega leta. Po več letih naših posredovanj je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije končno začel upoštevati tudi naše priporočilo, da pravico do izposoje medicinskih pripomočkov zagotovi tudi začasno nepremičnim osebam,« je izpostavil Svetina.
Državnim svetnicam in svetnikom je varuh Svetina pojasnil tudi, da je za zagotavljanje večje dostopnosti in prepoznavnosti institucije Varuha človekovih pravic za občanke in občane v okolju, v katerem živijo, v slovenskih občinah odprl že 101 Varuhov kotiček. »V vsaki občini, ki jo obiščem, se z županjami in župani pogovorim o aktualnih izzivih, s katerimi se srečujejo pri svojem delu. Lani sem opravil tudi osem poslovanj zunaj sedeža v občinah, kjer sem z namestnico in namestniki opravljal tudi osebne pogovore z občankami in občani ter obiskal različne institucije. S poslovanjem zunaj sedeža se želimo približati tistim ljudem, ki zaradi oddaljenosti ali katerega drugega razloga ne morejo priti na pogovor na sedež,« je še povedal varuh človekovih pravic Peter Svetina.