V Berlinu v Nemčiji je 31. marca in 1. aprila 2025 potekalo dvodnevno srečanje delovne skupine za pravice oseb z oviranostmi, ki deluje v okviru Evropske mreže nacionalnih institucij za človekove pravice (ENNHRI). Dogodek je v sodelovanju z Nemškim inštitutom za človekove pravice organizirala Jerneja Turin, svetovalka pri Centru za človekove pravice pri Varuhu človekovih pravic RS (Varuh), ki je predsednica omenjene delovne skupine.
Dogodek je združil predstavnike evropskih nacionalnih institucij za človekove pravice (NHRI) in neodvisnih mehanizmov za spremljanje uresničevanja Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov (CRPD). Udeleženci so v dveh dneh izmenjali izkušnje in dobre prakse s področja spodbujanja, zaščite in spremljanja pravic oseb z oviranostmi. Na srečanju sta sodelovali tudi predstavnici regionalnih partnerjev, in sicer Agencije Evropske unije za temeljne pravice ter Evropskega invalidskega foruma.
Predstavitve in razprave so se osredotočile na nekatera ključna in zahtevna vprašanja s področja človekovih pravic oseb z oviranostmi, kot so pravna sposobnost in skrbništvo, deinstitucionalizacija, vpliv varčevalnih politik na spremljanje izvajanja CRPD ter metodologije za učinkovito izvajanje mandatov nacionalnih institucij in neodvisnih mehanizmov spremljanja.
Jernejа Turin, ki je vodila srečanje, je predstavila tudi analizo, kako so v evropskih nacionalnih institucijah za človekove pravice organizirani neodvisni mehanizmi spremljanja izvajanja CRPD. Poudarila je zlasti, kako ti mehanizmi vključujejo sodelovanje oseb z oviranostmi in njihovih predstavniških organizacij, kako uresničujejo svoje mandate ter kakšne zmogljivosti imajo za učinkovito delovanje.
Takšni dogodki, so dragocen opomnik o pomenu srečevanj v živo, izmenjavi praks, medsebojnem poslušanju in učenju. Udeleženci so srečanje ocenili kot izjemno koristno in uspešno, kar dodatno potrjuje pomen povezovanja in sodelovanja pri uresničevanju pravic oseb z oviranostmi.
ENNHRI delovna skupina za pravice oseb z oviranostmi sicer združuje 39 nacionalnih institucij za človekove pravice ter 13 opazovalk. Med njimi so Agencija EU za temeljne pravice, Evropski parlament, Evropski invalidski forum, komisar Sveta Evrope za človekove pravice, Urad visokega komisarja ZN za človekove pravice, mreža Equinet ter šest organov za enakost in neodvisnih mehanizmov spremljanja izvajanja CRPD, ki niso NHRI.
Glavni cilj delovne skupine je krepitev zmogljivosti nacionalnih institucij za človekove pravice pri zaščiti pravic oseb z oviranostmi ter spodbujanje tesnejšega sodelovanja med nacionalnimi, regionalnimi in mednarodnimi deležniki. Skupina se osredotoča na medsebojno izmenjavo znanj in izkušenj, v zadnjem obdobju zlasti na praktične vidike spremljanja uresničevanja pravic oseb z oviranostmi v okviru svojih mandatov. V času predsedovanja delovni skupini je predstavnica Varuha Jerneja Turin poleg rednih sestankov organizirala med drugim tudi spletni seminar o spremljanju skladnosti uporabe sredstev EU z obveznostmi iz CRPD, na katerem so strokovnjaki in člani skupine razpravljali o vlogi nacionalnih institucij v tem procesu. Prav tako je organizirala spletni seminar o umetni inteligenci in njenem vplivu na pravice oseb z oviranostmi. Razprava je naslovila tako priložnosti kot tveganja, ki jih prinaša umetna inteligenca, ter poudarila pomembno vlogo nacionalnih institucij pri zagotavljanju, da tehnološki napredek spoštuje človekove pravice. Po seminarju je skupina pripravila skupno izjavo za konferenco pogodbenic CRPD, v kateri je izpostavila ključne pomisleke in priložnosti. Poleg tematskih pobud je delovna skupina dejavna tudi pri krepitvi sodelovanja z regionalnimi in globalnimi partnerji ter vzdržuje reden dialog z okvirom EU za spremljanje izvajanja CRPD. Varuh za delovno skupino pripravlja četrtletne novice o dejavnostih članic in partnerjev, v katerih članom redno posreduje ključne informacije o razvoju na področju pravic oseb z oviranostmi. Novice so dostopne na spletni strani ENNHRI — glejte razdelek Newsletters.