Varuh človekovih pravic RS (Varuh) se je po seriji Pravnih klinik za begunce in tujce, ki jih izvaja od šolskega leta 2002/2013, vključil tudi pilotni projekt Pravne klinike za varstvo okolja. Ta je nastal v sodelovanju Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij – PIC, Katedre za mednarodno pravo in Inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
Na uvodni pravni kliniki za varstvo okolja je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer v sredo, 3. 4. 2013, pozdravila 9 udeleženk in udeleženca. Njena namestnica mag. Kornelija Marzel jih je seznanila z delom institucije Varuha, z načini sodelovanja z nevladnimi organizacijami ter s skupnimi prizadevanji za izboljšanje stanja na področju človekovih pravic.
Svetovalka pri Varuhu Liana Kalčina jim je predstavila vpetost Varuha v mednarodno okolje s poudarkom na mednarodnih aktih s področja okolja in prostora.
Svetovalka pri Varuhu Martina Ocepek pa je govorila o konkretnih primerih kršitev pravic do zdravega okolja in zdravja, s katerimi se srečujemo pri Varuhu, in načini odprave kršitev.
Namestnica varuhinje je ob zaključku izrazila zadovoljstvo nad tovrstno obliko sodelovanja s študenti, katerega namen je tudi, da se mladi spodbudijo k razmišljanju o pomenu zdravega življenjskega okolja, da se seznanijo z zakonodajo, problemi na področju varovanja okolja ter možnostmi za njihovo rešitev.