Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh predstavnikom Evropske komisije proti rasizmu in nestrpnosti predstavil svoja priporočila in ugotovitve na področjih pristojnosti komisije

Varuh in vodja Centra za ČP s predstavniki ECRI-ja

Varuh človekovih pravic Peter Svetina in dr. Simona Drenik Bavdek, pomočnica vodje Centra za človekove pravice, sta se danes, 21. oktobra 2024, srečala s predstavniki Evropske komisije proti rasizmu in nestrpnosti (ECRI), ki so ta teden na obisku v Sloveniji zaradi priprave šestega poročila o stanju človekovih pravic v državi.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je predstavil ključne ugotovitve in priporočila Varuha, ki izhajajo iz obravnave posameznih pobud in lastnih analiz v zvezi z enakopravnostjo, preprečevanjem sovražnega govora, integracijo ranljivih skupin ter dostopom do človekovih pravic. »Glede sovražnega govora in drugih kaznivih dejanj, storjenih iz sovraštva, Slovenija kljub našim priporočilom, ki jih ponavljamo že leta, še vedno ni uvedla učinkovitih zakonodajnih sprememb za preprečevanje sovražnega govora, zlasti v medijih in na spletu. Razočaran sem, da so odgovorni v državi že večkrat zavrnili naše priporočilo glede možnosti razširitve subsidiarnega pregona sovražnega govora na širši krog žrtev, ki jih sovražni govor zadeva,« je na srečanju poudaril varuh Svetina.

Glede obravnave tujcev, predvsem migrantov, je varuh opozoril na nedopustno dolge upravne postopke, saj se večina pobud, ki jih obravnava institucija Varuha, nanaša nanje, predvsem na upravne enote v Ljubljani, Mariboru, Slovenskih Konjicah in Kopru. »Večkrat smo opozorili, da postopki, v katerih je šlo za mladoletne osebe, trajajo predolgo, pri čemer je bil rok večkrat krepko presežen, tudi za več kot štiri mesece. Že leta opozarjamo tudi na to, da primerna namestitev mladoletnikov brez spremstva v Sloveniji še ni zagotovljena, s tem pa država krši otrokove pravice,« je še povedal varuh Peter Svetina.

Varuh človekovih pravic bo še naprej aktivno spremljal stanje na omenjenih področjih ter sodeloval z ECRI in drugimi mednarodnimi ter domačimi institucijami, da bi zagotovil spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva vseh posameznic in posameznikov v Sloveniji.

Natisni: