Varuh človekovih pravic Republike Slovenije je lani, 19. decembra 2023, že tretjič zapored objavil javni natečaj za diplomska, magistrska in doktorska dela s področja človekovih pravic. Z njim želi pri študentih vseh treh ravni visokošolskega študija spodbujati raziskovalne dejavnosti na področju človekovih pravic s poudarkom na proučevanju stanja človekovih pravic v Sloveniji ter implementaciji mednarodnih in evropskih standardov človekovih pravic v slovenski pravni red. Obenem pa želi z natečajem prispevati tudi k uresničevanju druge faze Svetovnega programa za izobraževanje o človekovih pravicah v Sloveniji.
Na natečaj se je prijavilo 18 kandidatk in kandidatov iz Slovenije, ki so v obdobju od 1. januarja do 31. decembra 2023 uspešno zagovarjali magistrska ali doktorska dela na univerzi oziroma visokošolskem zavodu v Sloveniji oziroma v tujini. Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 20. septembra 2024, v prostorih institucije Varuha nagrajenkam in nagrajencem podelil priznanja.
Poudaril je, da je namen natečaja spodbujati mentorice in mentorje ter študentke in študente k raziskovanju vsebin, povezanih s spoštovanjem človekovih pravic v Sloveniji. »Veseli me, da se na naš natečaj vsako leto prijavlja vse več posameznic in posameznikov, njihova dela pa kažejo na vse večje zanimanje za proučevanje stanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin v Sloveniji. Prejeli smo dela z različnih fakultet oziroma univerz v Sloveniji, kar pomeni, da človekovih pravic ni mogoče omejiti le na področje prava, temveč so pomembne v vseh družbenih sferah in na vseh raziskovalnih področjih. Raziskovalna dela smo prejeli z različnih pravnih in pedagoških fakultet, s filozofske in zdravstvene fakultete, s fakultete za državne in evropske študije ter fakultete za socialno delo. Večkrat poudarjam, da človekove pravice pripadajo vsem. Da bi ta cilj sploh lahko uresničevali, pa je nujno, da problematike človekovih pravic spoznavamo, analiziramo in se z njimi seznanjamo z različnih vidikov. Spoznavanje in ozaveščanje o njih sta pomembna koraka proti vključujoči in demokratični družbi,« je na podelitvi poudaril varuh Svetina.
Vsa prijavljena magistrska dela je pregledala strokovna komisija, ki jo so jo sestavljali namestnik varuha in vodja Centra za človekove pravice Miha Horvat, namestnik varuha dr. Jože Ruparčič in dr. Simona Drenik Bavdek, pomočnica vodje Centra za človekove pravice. Prispelo doktorsko delo je pregledala strokovna komisija, ki so jo sestavljali namestnik varuha in vodja Centra za človekove pravice Miha Horvat, namestnica varuha dr. Dijana Možina Zupanc in dr. Simona Drenik Bavdek, pomočnica vodje Centra za človekove pravice. Člani komisij so ocenjevali izvirnost teme, celovitost pristopa k obravnavani temi, strokovnost in zahtevnost, relevantnost naloge v smislu obravnavanja aktualnih vidikov človekovih pravic v Republiki Sloveniji in splošno kakovost dela.
Odločili so, da priznanje za prvo mesto v kategoriji doktorskih del prejme Maja Pucelj za doktorsko disertacijo z naslovom Vpliv morebitne prepovedi zakrivanja na kakovost življenja zakritih muslimanskih žensk (Fakulteta za državne in evropske študije Nove univerze, 2023). Prvo mesto med prejetimi magistrskimi deli je dosegla Jerneja Kolbl za nalogo Spolna zloraba hendikepiranih oseb (Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani, 2023).
Mija Primec je dosegla drugo mesto za nalogo Dejavniki vključevanja odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju v delo in zaposlitev (Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, 2023), tretje mesto pa Aleša Blažič za nalogo z naslovom Barnahus – Hiša za otroke (Evropska pravna fakulteta Nove univerze, 2023).
Strokovna komisija se je odločila, da glede na veliko število prejetih kakovostnih del letos prvič podeli še štiri dodatna priznanja v kategoriji magistrskih del. Prejemnice teh priznanj so Nina Privošnik za nalogo z naslovom Potrebe ljudi z demenco in njihovih sorodnikov v občini Žalec (Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani, 2023), Claudia Štrok za nalogo z naslovom Učenci priseljenci: Prepoznavanje posebnih potreb in nudenje pomoči (Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, 2023), Barbara Horvat za nalogo z naslovom Govorjenje in poslušanje v slovenščini pri učencih 1. in 2. razreda dvojezične osnovne šole v Porabju (Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, 2023) in Lena Senica za nalogo z naslovom Učinkovitost ukrepa prepovedi približevanja kot sredstvo za preprečevanje družinskega nasilja (Pravna fakulteta Univerze v Mariboru, 2023).
Nagrajena dela, ki so jih nagrajenci na prireditvi tudi na kratko predstavili, bodo za javnost na voljo v Splošni knjižnici Bežigrad v Ljubljani, v kateri je Varuh 1. junija 2022 odprl poseben Varuhov kotiček.