Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh opozarja na nesprejemljivo kršenje pravic otrokoma

V časniku Direkt je bila v ponedeljek, 9. 1., objavljena pripoved staršev, ki so jima pristojni organi odvzeli oba mladoletna otroka. Članek objavlja poleg fotografije mladoletnih otrok tudi nekatere osebne podatke, katerih ni dopustno javno objaviti brez privoljenja tistega, na katerega se nanašajo. Takšni so poleg imena in priimka otroka vsekakor tudi podatki o njegovem dosedanjem zdravljenju.

V skladu z zakonom so starši zakoniti zastopniki svoji otrok, saj le-ti še niso niti  poslovno sposobni, niti sposobni samostojnega življenja. Starši imajo pravico in dolžnost z neposredno skrbjo, s svojim delom in dejavnostjo zagotavljati uspešen telesni in duševni razvoj svojih otrok (prvi odstavek 4. člena zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih). 

Objava osebnih podatkov otrok v javnem mediju, ki s svojo vsebino stigmatizirajo otroka in mu lahko povzročijo nepopravljivo psihično škodo, je zato nedopustna in nikakor ni v skladu z otrokovimi koristmi. Žalostno je, da starši, sklicujoč se na svojo ljubezen in skrb za otroka, grobo kršijo njegove pravice. Konvencija združenih narodov o otrokovih pravicah v 16. členu določa, da »noben otrok ne sme biti izpostavljen samovoljnemu in nezakonitemu vmešavanju v njegovo zasebno življenje, družino, dom ali dopisovanje, niti nezakonitim napadom na njegovo čast in ugled«. Varuh bo zato v skladu s svojimi pristojnostmi zahteval poročila vseh pristojnih organov o dosedanjih postopkih v zvezi z odvzemom mladoletnih otrok ter na tej podlagi ugotovil morebitne kršitve pravic otrok, kakor tudi njunih staršev.

 

Varuh človekovih pravic pa ob tem opozarja tudi na neprimerno ravnanje časnika, ki je zgoraj navedene informacije objavil in s tem staršem pomagal pri kršitvi pravic njunega otroka. Zato bo predlagal, da ravnanje časnika oziroma njegovega novinarja obravnava tudi novinarsko častno razsodišče pri Društvu novinarjev Slovenije.

 

 

Natisni: