Varuh človekovih pravic je v sredo, 11. 9. 2024, posloval zunaj sedeža v Šoštanju, kjer se je srečal s tistimi prebivalci regije, ki so ocenili, da jim različni organi in institucije kršijo pravice. Pogovoril se je tudi z gostiteljem županom Borisom Goličnikom in v Šoštanju odprl 95 Varuhov kotiček. Še tri je odprl tudi v občinah Polzela, Braslovče in Šmartno ob Paki, kjer se je z župani pogovoril o aktualnih zadevah, s katerimi se ukvarjajo.
Z županom občine Polzela Jožetom Kužnikom sta govorila vlogi institucije Varuha, se dotaknila nekaj konkretnih primerov, s katerimi se ukvarjajo na občini in se pogovorila o ukrepanju organov, posebej inšpekcijskih služb.
Župan Braslovč Tomaž Žohar je varuhu Svetini orisal prizadevanja občine, da bi uredila popoplavne zgodbe številnih občank in občanov. Strinjala sta se, da morajo rešitve temeljiti na strokovnih argumentih in da je nujno, da se napake preteklosti končno sanirajo, da v prihodnje ne bi prihajalo več do škode, ki so jo povzročile lanske poplave tudi prebivalcem Šaleško-Savinjskega območja.
Župan občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar pa je poudaril, da so zgodbe ljudi, ki so jih prizadele poplave različne in da je nemogoče vse obravnavati enako. Z varuhom sta se strinjala, da je najprej nujno že zdavnaj poskrbeti za tiste, ki so ostali brez vsega, potem pa skladno z razdelanim prioritetnim ključem tudi za druge. Župani so še poudarili, da so obljube države, da bodo stiske kmalu rešene, med prebivalci povzročile lažno upanje, posledice pa čutijo uslužbenci lokalnih skupnosti, ki niso imeli ali nimajo odgovorov, ki jih je dolžna zagotoviti država.
Varuh Peter Svetina poudarja, da mora država s pomočjo občin doseči tiste, ki so pomoči najbolj potrebni in ukrepati hitreje, saj je za prizadete v poplavah, ki čakajo na rešitve, vsak trenutek predolg.
Varuh in njegovi sodelavci so na poslovanju v Šoštanju sprejeli devet občank in občanov oziroma prebivalcev regije. Njihove pritožbe so se nanašale na vprašanje služnosti v povezavi s postavitvijo plinovoda, na vprašanja vodne oskrbe, na stanovanjske razmere, nasilje v družini in na sodne zadeve.