Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh ob obletnici ustanovitve Univerze v Mariboru poudaril pomen izobraževalnih ustanov za oblikovanje družbe in spoštovanje človekovih pravic

Varuh govori

»Ustanovitev Univerze v Mariboru leta 1975 je bila pomembna tako za celotno Slovenijo v okviru takratne države kot za samo regijo. Prva visokošolska ustanova v tem delu Slovenije je bila pomembno žarišče slovenske, narodnostne, kulturne in znanstvene in verske misli na slovenskem Štajerskem. Velik pomen je odigrala tudi pri decentralizaciji slovenskega visokega šolstva, saj je študij postal dostopnejši večjemu številu študentk in študentov. Z njeno ustanovitvijo je Maribor dobil ustanovo, ki mu je dala razvojno spodbudo in ga postavila na zemljevid univerzitetnih mest,« je poudaril varuh človekovih pravic Petra Svetine 12. 9. 2024 v Kazinski dvorana SNG v Mariboru na svečanosti ob 49. obletnici od ustanovitve Univerze v Mariboru.  

Poudaril je odgovornost univerze kot ustvarjalke in varuhinje kritične misli, da se oblikuje družba, v kateri so človekove pravice spoštovane, varovane in uresničevane za vse ljudi. »Univerze so prostori za svobodno izražanje in raziskovanje, so kraji, kjer se oblikujejo vrednote in načela, ki nas vodijo k bolj vključujoči in pravični družbi,« je še dejal. Posebej je poudaril, da je tudi trenutno obdobje zelo pomembno za oblikovanje vrednot in načel na temeljnih principih kritične misli, »saj lahko manko znanja in humanistične širine nekritično prispevata k zdrsu v nedemokratične prakse in rušita skozi dolge zgodovinske boje postavljene sisteme spoštovanja človekovih pravic.«

Varuh je prepričan, da so lahko samo ustrezno opremljeni posamezniki kos izzivom v hitrem in kompleksnem svetu, kjer se je treba prilagajanju nenehnim in hitrim spremembam, izobraževalne institucije, združene v okviru Univerze v Mariboru, pa jim s svojimi programi pomagajo dosegati te cilje, saj nudijo možnost kakovostnega izobraževanja vsem ne glede na osebne okoliščine.

Opozoril je še, da odgovornosti za trajnostni razvoj družbe ne ležijo zgolj na univerzah, pač pa se mora svojega deleža odgovornosti zavedati tudi država, ki mora skrbeti za ustrezno financiranje visokega šolstva in raziskav, ustvarjati pogoje, ki bodo naše izobražene in talentirane strokovnjake prepričali, da ne iščejo priložnosti v tujini, ampak ostanejo v Sloveniji.

Poudaril je še, da je pomemben element napredka tudi krepitev povezave med univerzami, gospodarstvom in drugimi ključnimi deležniki, da lahko znanje hitro in učinkovito prehaja v prakso in prispeva h konkurenčnosti naše države na svetovnem trgu. »V globalnem svetu, kjer se soočamo z različnimi izzivi, od podnebnih sprememb do družbenih neenakosti, je sodelovanje med različnimi področji znanosti in strokami še toliko nujnejše,« je še dejal in vsem, ki so prispevali k rasti in razvoju univerze v Mariboru, čestital ob obletnici.

Natisni: