Varuh človekovih pravic RS (Varuh) se je 28. 9. 2011 na spletnih straneh Informacijskega pooblaščenca RS www.ip-rs.si seznanil s projektom Nacionalni sistem integritete (NIS), ki ga izvaja Društvo Integriteta-Transparency International Slovenia, društvo za etičnost javnega delovanja.
V okviru raziskave NIS je društvo od marca do aprila 2011 izvedlo tudi terensko preverjanje dostopa do informacij javnega značaja in v svoji izjavi ob svetovnem dnevu Imam pravico vedeti, med drugim navedlo tudi: »Medtem, ko smo na molk naleteli s strani Varuha človekovih pravic,…« Več o metodologiji in izvedbi ter molku organov je društvo navedlo v prispevku, ki je priloga navedene izjave.
Poudariti želimo, da navedbe o molku Varuha ne držijo. Varuh si prizadeva za odprtost in transparentnost svojega delovanja ter za dostopnost javnosti do informacij javnega značaja iz svojega delovnega področja, saj ščiti pravice ljudi v odnosu do različnih organov. Zato nas je ugotovitev o molku oziroma neodzivnosti na vprašanje študentke muslimanske narodnosti presenetila. Pri pregledu dokumentacije s katero razpolagamo, smo ugotovili, da je bilo na vprašanje, na katerega naj ne bi odgovorili, odgovorjeno. Vprašanje smo prejeli na elektronski naslov Varuha 5. 4. 2011, nanj pa je bilo odgovorjeno na elektronski naslov študentke 13. 4. 2011. Vprašanje se je nanašalo na izbrisane. Izvajalca navedenega projekta smo s svojimi ugotovitvami seznanili in jim posredovali ustrezno dokumentacijo, ki naše navedbe potrjujejo.
Varuh pozdravlja izvajanje projekta NIS, vendar pa ob tem v izogib podobnim nevšečnostim predlaga, da Društvo Integriteta-Transparency International Slovenia v prihodnje pred javno objavo izsledkov stanje oziroma odzivnost predhodno preveri pri organu oziroma instituciji, na katero se izsledki nanašajo. Brez povratnega preverjanja se lahko sicer povzroči velika škoda ugledu institucije in zmanjša zaupanje državljanov vanjo.