Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Varuh je pripravil prispevek za četrti cikel univerzalnega periodičnega pregleda Slovenije

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) je pripravil prispevek za četrti cikel univerzalnega periodičnega pregleda (UPP), ki poteka v okviru Sveta Združenih narodov za človekove pravice. Slovenija bo namreč ponovno pregledana v okviru 48. seje UPP delovne skupine, ki bo potekala januarja in februarja 2025. Več o UPP si lahko preberete na koncu te objave.

Varuh je v prispevku, katerega dolžina je bila omejena, izpostavil sledeče problematike uresničevanja človekovih pravic v Sloveniji.

Okvir človekovih pravic: Slovenija še vedno ni ustanovila ustreznega mehanizma za spodbujanje, zaščito in spremljanje izvajanja Konvencije o pravicah invalidov (CRPD). Varuh že vrsto let priporoča zakonodajne spremembe in je pripravljen prevzeti to odgovornost. Prav tako ni določenega nacionalnega poročevalca o trgovini z ljudmi. Varuh opozarja tudi na neuresničevanje odločb Ustavnega sodišča ter na počasno uresničevanje priporočil Varuha.

Enakost in nediskriminacija: Slovenija še vedno ni sprejela celovite protidiskriminacijske strategije. Pomanjkanje razčlenjenih podatkov glede na osebne okoliščine ovira razvoj ciljno usmerjenih politik. Pregon sovražnega govora je neučinkovit, zlasti na spletu.

Okolje: Varuh že več let opozarja na dolgotrajne inšpekcijske in upravne postopke na področju okolja in prostorskega načrtovanja. Prav tako je zaskrbljen zaradi počasne sanacije močno onesnaženih območij, kot so dolina Mežice, celjska kotlina, Zasavje in Anhovo. Pravica do pitne vode, ki je bila v slovensko ustavo vključena leta 2016, še vedno ni prenesena v zakonodajo.

Pravica do življenja, svobode in varnosti: Varuh opaža porast pritožb zaradi nasilja v domovih za starejše. Opozarja tudi na prenatrpanost zaporov.

Pravica do zdravja: Dolge čakalne dobe v zdravstvu, pomanjkanje zdravstvenega osebja in neustrezna rehabilitacija za osebe s pridobljenimi možganskimi poškodbami ostajajo neodgovorjeni problemi. Varuh poudarja potrebo po sistemski ureditvi oskrbe oseb, mlajših od 65 let, ki potrebujejo institucionalno varstvo po bolnišničnem zdravljenju.

Po osebnih okoliščinah:

Otroci: Varuh je že dolgo zaskrbljen zaradi pomanjkanja strokovnjakov za psihologijo in psihiatrijo otrok. Prav tako opozarja na dolgotrajne sodne postopke, ki negativno vplivajo na otroke.

Invalidi: Kljub napredku pri dostopnosti javnih ustanov za invalide, ostajajo številne ovire. Varuh že vrsto let opozarja na pomen deinstitucionalizacije in integracije oseb z motnjami v duševnem zdravju v skupnost.

LGBTIQ+: V letu 2023 je prišlo do več incidentov nasilja nad pripadniki LGBTIQ+ skupnosti, zlasti med paradami ponosa. Varuh že dolgo priporoča sprejetje zakonodaje o pravnem priznanju spolne identitete brez potrebe po medicinski diagnozi.

Romi: Socialna izključenost Romov, zlasti v jugovzhodni Sloveniji, ostaja pereča težava. Mnogi Romi živijo v segregiranih naseljih, nekateri tudi brez osnovnih storitev, kot so pitna voda, sanitarije in elektrika. Zaskrbljujoče je tudi zdravstveno stanje Romov ter vključenost otrok v izobraževalni sistem.

Ženske: Varuh opozarja na nasilje nad ženskami, potrebo po učinkovitem raziskovanju ter dokumentiranju obsega, vzrokov in posledic nasilja ter na pomanjkanje kriznih centrov za žrtve posilstva.

Migranti, begunci in prosilci za azil: Dolgotrajni postopki za pridobitev dovoljenj za prebivanje vplivajo na tujce, ki že živijo v Sloveniji, in tiste, ki želijo priseliti. Varuh opozarja na resne zamude pri obravnavi prošenj za prebivanje in na nevzdržne razmere v Azilnem domu v Ljubljani, ki ne izpolnjujejo minimalnih standardov. Prav tako poziva k zagotovitvi primerne namestitve za družine z otroki in uporabo pridržanja mladoletnikov le kot skrajno možnost.

Več:

Univerzalni periodični pregled (UPP) v angleščini Univerzal periodic review (UPR) je postopek, s katerim Svet Združenih narodov za človekove pravice spremlja in izboljšuje stanje človekovih pravic v vseh državah po svetu.

Vsaka država vsake štiri leta in pol poroča drugim državam o stanju človekovih pravic v svoji državi. Trenutno poteka četrti cikel UPP. Slovenija bo ponovno pregledana v okviru 48. seje UPP delovne skupine, ki bo potekala januarja in februarja 2025.

Na „preglednem“ sestanku skupina držav preuči informacije o stanju človekovih pravic v „državi v pregledu“, pri čemer upošteva informacije, ki jih je posredovala država sama, in informacije civilne družbe in institucij za varstvo človekovih pravic. Države nato državi v pregledu podajo priporočila za izboljšanje človekovih pravic. Te država lahko sprejme, ali pa jih le vzame na znanje. Sprejeta priporočila naj bi država uresničila do naslednjega pregleda.

Pregled temelji na treh osnovnih dokumentih:

  • Nacionalnem poročilu pregledovane države
  • Zbirki informacij Združenih narodov (ZN) (ki vsebuje informacije iz poročil organov, pristojnih za mednarodne pogodbe, posebnih postopkov ter prispevkov državnih skupin ZN in subjektov ZN)
  •  Povzetku prispevkov zainteresiranih strani

Povzetek prispevkov zainteresiranih strani pripravi Visoki komisariat ZN za človekove pravice (OHCHR) na podlagi informacij iz prispevkov nacionalnih institucij za človekove pravice, organizacij civilne družbe in regionalnih mehanizmov za človekove pravice.

Poročila in prispevki pregledov Slovenije v preteklih ciklih UPP so dostopni na: www.ohchr.org/en/hr-bodies/upr/si-index.

V Centru za človekove pravice pri Varuhu smo letos pripravili tudi kratek Vodič, kako lahko v postopku UPP s svojimi prispevki o stanju človekovih pravic v Sloveniji sodeluje tudi civilna družba. Več tukaj.

Celotno poročilo (v angleščini)

Natisni: