Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Vabilo na okroglo mizo o vzpostavitvi zaupnika starejših in na razstavni prostor Varuha na Festivalu za tretje življenjsko obdobje

Letak za okroglo mizo o varovanju pravic starejših

Varuh človekovih pravic bo letos prvič na Festivalu za tretje življenjsko obdobje sodeloval s svojim razstavnim prostorom. Festival za tretje življenjsko obdobje obeležuje že 23. obletnico svojega obstoja. Potekal od 30. septembra do 2. oktobra 2024 v Cankarjevem domu v Ljubljani in je vse tri dni brezplačno odprt za obiskovalce. Posvečen je aktivnemu staranju, izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami.

Strokovni sodelavci Varuha bodo na razstavnem prostoru obiskovalkam in obiskovalcem na voljo vse dni med 9. in 18. uro (oziroma zadnji dan do 17. ure). Obiskovalci bodo lahko z njimi spregovorili o vlogi in delovanju Varuha, pridobili informacije o tem, kdaj in kako se lahko obrnejo po pomoč k Varuhu, pogovorili pa se bodo lahko tudi o konkretnih vprašanjih glede morebitnih kršitev pravic, s katerimi se soočajo. Na festivalu bo prvič predstavljena tudi informativna brošura Varuha o pravicah starejših, ki bo starejšim zbirno ponudila nekaj ključnih informacij o njihovih pravicah in položaju v Sloveniji.

V okviru strokovnega programa Varuh prireja tudi okroglo mizo z naslovom Kako zagotoviti učinkovitejše varstvo pravic starejših – bi bila vzpostavitev zaupnika starejših pravi odgovor?

Starejši predstavljajo eno najbolj ranljivih skupin v družbi, ki pogosto ostaja spregledana. Varuh človekovih pravic opaža, da se je v letu 2023 bistveno povečalo število pobud, iz katerih so razvidne različne oblike nasilja nad stanovalci domov za starejše, kar je zelo zaskrbljujoče. Prejema tudi številne druge pobude starejših, ki se nanašajo na različne stiske in predsodke, s katerimi se soočajo v vsakdanjem življenju, kot so digitalna izključenost, starizem, diskriminacija, osamljenost in nedostopnost do zdravstvenih storitev.

Okrogla miza bo odprla razpravo o tem, ali bi bilo smiselno v Sloveniji vzpostaviti prakso zaupnika starejših, na katerega bi se lahko starejši obrnili v primeru različnih stisk, v katerih se znajdejo, pa tudi v primerih kršitev pravic, nasilja, zlorab, zanemarjanja ali izkoriščanja. Zaupnik bi spremljal tudi stanje pravic starejših v domovih za starejše. Šlo bi za ustrezno usposobljeno osebo, ki bi bila glas starejših v odnosu do institucij, ki zaradi kadrovskih, organizacijskih, finančnih in drugih omejitev v nekaterih primerih ne obravnavajo posameznika kot osebe s svojimi potrebami in željami. Ob tem se odpirajo številna vprašanja o tem, kako organizirati tovrsten institut (formalno ali neformalno) ter kako ob tem nasloviti trenutne in prihodnje izzive (pravne, finančne, organizacijske, kadrovske in druge).

Na okrogli mizi bomo tako z zanimivimi sogovorniki odprli naslednja vprašanja:

  • Ali trenutni sistem varstva pravic starejših, vključno s pravicami oseb v domovih za starejše, zadostuje in ali je učinkovit? Ali v Sloveniji sploh lahko govorimo o varstvu pravic starejših?
  • Kakšne so trenutne izkušnje oskrbovancev (ali njihovih svojcev) v domovih za starejše v povezavi z zaščito njihovih pravic in kakovostjo oskrbe?
  • Ali bi bilo smiselno varstvo pravic starejših organizirati formalno (v okviru centrov za socialno delo, varuha za človekove pravice, občin, domov za starejše …) ali bolj neformalno (prostovoljstvo, program Starejši za starejše v okviru ZDUS ...)?
  • Katere so mogoče ovire pri vzpostavitvi te prakse v Sloveniji (npr. pravne, finančne, organizacijske, kadrovske)?
  • Ali bi bilo smiselno prakso zaupnikov starejših organizirati znotraj obstoječih struktur in zakonodaje?
  • Kako zagotoviti neodvisnost in učinkovitost zaupnika?

PROGRAM OKROGLE MIZE

Peter Svetina, varuh človekovih pravic Republike Slovenije – uvodni nagovor gostitelja

GOSTJE OKROGLE MIZE:

Moderatorka: dr. Dijana Možina Zupanc, namestnica varuha človekovih pravic

  • Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije
  • Denis Sahernik, sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije
  • Mag. Irena Žagar, predsednica Društva Srebrna nit – združenja za dostojno starost
  • Vijola Bertalanič, predsednica programskega sveta programa Starejši za starejše, Zveza društev upokojencev Slovenije
  • Irena Špela Cvetežar, Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni negi pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije

Podrobnejši program okrogle mize.
Udeležba na okrogli mizi je brezplačna.

Več informacij o dogajanju na Festivalu za tretje življenjsko obdobje.

Vljudno vabljeni, da nas obiščete na razstavnem prostoru ali se udeležite okrogle mize!

Natisni: