Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

V Hiši EU slovesno ob podelitvi nagrad Saharova

Informacijska pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji je sinoči, 19. 12. 2012, priredila slovesnost ob podelitvi nagrade Saharova za svobodo misli.

Slovesnosti sta se udeležila tudi evropski poslanec Lojze Peterle (ELS/NSi) in varuhinja človekovi pravic Zdenka Čebašek-Travnik, ki sta poudarila pomen boja za človekove pravice povsod po svetu.

Nagovor varuhinje si lahko v celoti preberet tukaj.

Nagrado Saharov je Evropski parlament letos podelil iranskima aktivistoma na področju človekovih pravic, odvetnici Nasrin Sotudeh in filmskemu režiserju Džafarju Panahiju. Prejemnika so izbrali predsednik parlamenta Martin Schulz in vodje političnih skupin.

Izbiro je pozdravil tudi Peterle, ki je prav tako glasoval za prejemnika. "Menim, da sem pravilno oddal glas. Prepričan sem, da sta odvetnica in režiser iz Irana tisti dve osebi, ki v tej državi najbolje simbolizirata borbo za človekove pravice in človekovo dostojanstvo," je dejal Peterle in pri tem izrazil obžalovanje, da se nagrajenca nista mogla udeležiti podelitve.

Sotudehova je prejela nagrado, ker je pred iranskimi sodišči zastopala opozicijske aktiviste, zaprte po spornih predsedniških volitvah junija 2009 v Iranu, mladoletnike, ki jim je bila zagrožena smrtna kazen, ženske in zapornike vesti. Septembra 2010 je bila aretirana zaradi domnevnega širjenja protirežimske propagande in zarotništva, da bi omajala državno varnost. Zaprta je v samici.

Panahi pa je svetovno znan režiser in scenarist, ki v svojih filmih prikazuje življenje v Iranu. Pri ustvarjanju posebno pozornost posveča predvsem revnim, otrokom in ženskam. Marca 2010 so ga skupaj z ženo, hčerjo in več prijatelji aretirali, kasneje pa obtožili propagande proti iranski vladi.

Nagrajenca se podelitve zaradi odvzema prostosti nista mogla udeležiti, v njunem imenu pa sta na podelitvi spregovorila Nobelova nagrajenka za mir, Iranka Širin Ebadi, in grški režiser Kosta Gavras.

Peterle je v svojem nagovoru opozoril, da so temeljne človekove pravice pogoj za družbeni razvoj in spremembe. "Svoboda misli in svoboda govora sta predpogoja za kakršnokoli spremembo. Tako je bilo tudi v Sloveniji v času osamosvajanja. Vesel sem, da je v Sloveniji mogoč "Gotof je". Pred 22 leti v prejšnji državi namreč to ni bilo mogoče," je povedal Peterle in ob tem še dodal, da človekove pravice izhajajo iz človekovega dostojanstva, ki bi morale biti nedeljive tako na lokalni kot na globalni ravni.

Čebašek-Travnikova pa je opozorila tudi na spoštovanje človekovih pravic v Sloveniji. "Srečujemo se s krivicami, ki si jih pred dvajsetimi leti nismo mogli niti predstavljati. Zato tudi mi potrebujemo pogum za spremembe, potrebujemo ljudi, ki bodo naše želje in pričakovanja znali izraziti," je dejala varuhinja in pri tem še čestitala iranskima prejemnikoma nagrade Saharova.

Nagrado za svobodo misli, vredno 50.000 evrov, podeljujejo od leta 1988, od leta 1989 pa se imenuje po ruskem fiziku in borcu za človekove pravice Andreju Saharovu. Prejmejo jo posamezniki ali organizacije, ki so se odlikovali z znatnim prispevkom v boju za človekove pravice in demokracijo.

V prostorih Hiše EU v Ljubljani so ob današnji slovesnosti priredili tudi fotografsko razstavo z naslovom Svoboda misli - svoboda podobe, ki je nastala v sodelovanju z udeleženci fotografske delavnice v okviru evropskega leta medgeneracijske solidarnosti in aktivnega staranja.

Natisni: