Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Uspešno posredovanje Varuha za pravice stavkajočih delavcev

Varuha človekovih pravic (Varuh) so novinarji maja letos obvestili o dveh državljanih, ki sta pred Državnim zborom začela s stavko zaradi uveljavljanja pravic iz delovnega razmerja (do nadomestila plače v času bolniške odsotnosti in drugih prejemkov iz dela).

Stavkajoča sta predvsem želela od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pridobiti nadomestilo plače zaradi odsotnosti z dela zaradi bolezni.

 

Varuhinja Vlasta Nussdorfer ju je nemudoma obiskala in se seznanila s kršitvami, ki sta jih navajala. Seznanila ju je s pristojnostmi Varuha v konkretni zadevi in možnostjo, da Varuhu podata pobudo za začetek postopka ugotavljanja zatrjevanih kršitev človekovih pravic, za kar sta se oba odločila. Od Varuha sta prejela tudi pojasnila o načinu uveljavljanja njunih pravic.

 

Varuhinja se je povezala z Zavodom za brezplačno pravno pomoč. Pravna strokovnjaka zavoda ddr. Klemen Jaklič in Klemen Babnik sta ves čas postopka brezplačno pomagala stavkajočima delavcema. V konkretni zadevi je Varuh za razrešitev problematike opravili tudi pogovore z ministrico za delo, družino, socialne zadeve, dr. Anjo Kopač Mrak. Opravil je poizvedbe na Okrožnem državnem tožilstvu Koper, Zunanji oddelek Postojna ter Inšpektoratu RS za delo in na Davčni upravi RS. Z obema stavkajočima smo se večkrat pogovarjali, varuhinja ju je obiskala vsaj štirikrat, zadnjič skupaj s predsednikom države Borutom Pahorjem.

 

Že v letu 2012 je Varuh opozarjal na neustrezno prakso, po kateri je nadomestilo plače iz naslova bolezni moral vnaprej izplačevati delodajalec iz svojih sredstev, šele nato je ZZZS zaprosil za refundacijo že izplačanih sredstev. ZZZS ni sprejel stališča Varuha, da bi v primerih, ko delodajalec nadomestila ne izplačuje, lahko nadomestilo izplačeval tudi ZZZS neposredno. Domnevno naj zakonodaja tega ne bi omogočala, po naši oceni pa bi bilo takšno izplačilo mogoče. Že v letu 2012 smo predlagali ustrezno spremembo zakonodaje, če naj bi bila veljavna zakonodaja res ovira za takšno izplačilo. V juliju 2013 je začela veljati nova ureditev, opredeljena v Zakonu o delovnih razmerjih (ZDR-1), ki predvideva tudi možnost neposrednega izplačila nadomestila s strani ZZZS.

 

Pri razreševanju problematike o možnosti neposrednega izplačila nadomestila v času bolniške odsotnosti obema stavkajočima, neposredno od ZZZS, smo se v pogovorih z vodstvom ZZZS sklicevali tudi na odločbo Ustavnega sodišča RS št. Up-794/11 z dne 21. 2. 2013 ter na to vezano odločitev senata Vrhovnega sodišča RS v zadevi VIII Ips 99/2013, ki je brez nepotrebnega odlašanja, v sicer sorodni zadevi,  sprejelo odločitev, da lahko ZZZS neposredno delavcu izplača nadomestilo.

 

Na tej osnovi smo dosegli, da je ZZZS sprejel odločitev, da bosta oba stavkajoča delavca dobila sredstva nadomestila plače na svoj račun, in sicer tudi za nazaj. Od ZZZS (Območna enota Koper) sta prejela plačilo nadomestila plače 5. julija 2013. Sredstva so bila stavkajočima nakazana na njuna TRR.

Zapleti glede nakazil s strani ZZZS pa so nastali zaradi tega, ker imata oba delavca odprtih več TRR, prejem dolgovanega zneska od ZZZS pa sta preverila na samo enem izmed njih. Po prejemu nakazila sta stavko zaključila. Postopki uveljavljanja drugih pravic se nadaljujejo.

 

 

Natisni: