Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ukrepanje Varuha v primerih kršenja pravic delavcem

Zaradi nekaterih očitkov Varuhu, da ni ukrepal v številnih primerih stisk delavcev, posebej delavcev Vegrada, oziroma, da se ni odzval v primerih izkoriščanja tujih delavcev v Sloveniji, podajamo naslednjo dodatno informacijo.

Na nevzdržne razmere delavcev (tako tujih kot domačih) se je Varuh sproti in večkrat odzival in opozarjal pristojne, o čemer smo poročali tudi na naši spletni strani. Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek – Travnik je to ponovno storila tudi včeraj na seji vlade ob obravnavi letnega poročila Varuha, ko je premierja Boruta Pahorja in ministre seznanila z ugotovitvami Varuha in jih znova pozvala k ustreznemu ukrepanju.

Varuhu ima pooblastila  le v odnosu do javnega sektorja, do zasebnega, kamor večinoma spadajo tudi gradbena podjetja, pa jih nima. Na izjemno neugoden in težak položaj nekaterih delavcev tujcev, zlasti v gradbeništvu, je varuhinja že februarja letos na srečanju opozorila ministra za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivana Svetlika in glavnega inšpektorja za delo mag. Boruta Brezovarja. Takrat je  posebej poudarila, da je zakonodaja na tem področju v nekaterih delih neustrezna, ocenila pa je tudi, da je delovnih inšpektorjev odločno premalo. Izpostavila je pričakovanje, da bo minister temu vprašanju posvetil posebno pozornost ter pripravil in sprejel ukrepe za razrešitev te problematike.

Varuhinja je osebno ali preko svojih namestnikov večkrat tudi javno obsodila vsakršno izkoriščanje delavcev in pozvala državo naj s hitrimi in učinkovitimi ukrepi odpravi nedopustna in nezakonita stanja, ko posameznik ne živi več človeka dostojno življenje in je prizadet v vrsti človekovih pravic.
Na kršenje pravic delavcem in na nekatere nejasnosti v zakonodaji je varuhinja opozarjala tudi v  letnih poročilih Varuha človekovih pravic RS.

Rešitve je iskala tudi s predstavniki  Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Varuhinja je v začetku avgusta letos izrazila zadovoljstvo, da je Ministrstvo za pravosodje opravilo analizo določb Kazenskega zakonika glede kaznivega dejanja zoper delovno razmerje in socialno varnost in Vrhovno državno tožilstvo in Davčno upravo RS opozorilo, da določbe obstoječega KZ-1 vendarle ob ustrezni razlagi in ob upoštevanje sistematike zakona nudijo oporo za podlago za pregon delodajalcev, ki delavcem kršijo pravice. Varuhinja je opozarjala tudi, da pregon nevestnih delodajalcev omogoča tudi Zakon od delovnih razmerjih in apelirala na angažiranost tožilstva in davčne uprave ter posebej opozorila, da se mora razrešiti odprto vprašanje nadzora takšnih delodajalcev oziroma, zakaj je ta izostal.

Na področju kršenja pravic tujim delavcem je varuhinja opozarjala, da je potrebna sprememba Zakona o zaposlovanju tujcev, zlasti glede pridobitve delovnih dovoljenj, ki so potrebna za pridobitev dovoljenja za bivanje tujcev v Sloveniji. Spremeniti je treba Zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, tako, da bodo do nadomestila za brezposelnost upravičeni tudi tuji delavci. Nujno spremembo pa terja tudi Zakon o delovnih razmerjih, in sicer tako, da posamezen delavec ne bo zgolj objekt v rokah delodajalcev, ampak bodo vzpostavljeni učinkoviti mehanizmi zaščite posameznika.

Varuh tudi že več mesecev išče različne možnosti za izboljšanje položaja tujih delavcev. Mednje sodi tudi nedavno srečanje varuhinje in njenih sodelavcev s kolegi ombudsmani iz držav iz območja nekdanje Jugoslavije v Ljubljani, kjer so med drugim spregovorili prav o pravicah iz dela za delavce iz držav, nastalih na področju nekdanje Jugoslavije (zaposlovanje, zdravstveno varstvo, invalidsko in pokojninsko zavarovanje) in se seznanili z možnimi rešitvami.

Varuhinja še opozarja, da zgolj kazanje na kršitelje pravic ni dovolj. Treba je pristopiti k sistemskim rešitvam, ki bodo zagotavljale spoštovanje pravic posameznih delavcev, na pa, da vsak dan znova ugotavljamo stare in že opažene problemi in kršitve.

Sorodne vsebine

Poziv varuhinje k spremembi predpisov za boljšo pravno zaščito delavcev

Varuhinja poziva državo, da zagotovi delavcem njihove pravice

Izkoriščanje delavcev nedopustno

Varuhinja se je srečala s kolegi iz območja nekdanje Jugoslavije

Nekdanji delavci Steklarske nove pri Varuhu

Varuhinja se je udeležila protestnega shoda delavcev Mure

Težak položaj delavcev po odpovedi pogodb o zaposlitvi

Natisni: