Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

Ugotovitve in priporočila ob svetovnem dnevu ozaveščanja o nasilju nad starejšimi 15. juniju

Negotove razmere v družbi, brezposelnost in revščina so pogosto vzrok mnogih negativnih pojavov v družbi. Eden od teh je nasilje, ki je pogosto posebej vidno v družini. Nasilja, ki je povezano tudi z materialno prikrajšanostjo, so nemalokrat deležni starejši. Tovrstno nasilje je težko ugotoviti, naj gre za materialno, fizično ali psihično nasilje, saj ga starejši skriva in ga ne želi javno priznati, kaj šele nasilneža prijaviti.

Pri Varuhu človekovih pravic RS (Varuh) smo obravnavali pobude, iz katerih je bilo razvidno, da otroci nasprotujejo sprejemu staršev v institucionalno varstvo, ker bi bili zavezanci za plačilo, in pobude, iz katerih je razvidno, da otroci nasprotujejo vrnitvi staršev iz institucije v domače okolje, ker zanje pomenijo obremenitev. V obeh primerih gre lahko za obliko nasilja nad starši. Iz prejetih pobud tudi ugotavljamo, da so grožnje starejšim, zmerjanja, izsiljevanja, zanemarjanja, poniževanja in vdiranja v zasebnost, v slovenski družbi še vedno prisotni. Skrbi nas tudi nasilje, ko svojci starejšim preprečujejo stike z drugimi sorodniki in prijatelji.  

Iz različnih virov informacij o nasilju nad starejšimi razbiramo, da ustanove, ki skrbijo za preventivo in kurativo, niso dovolj povezane, da bi bilo lahko njihovo delovanje tako pri preprečevanju nasilja kot pri ozaveščanju javnosti, zlasti svojcev, in tudi pri pomoči žrtvam učinkovitejše. Starejši so tudi žrtve različnih prevarantov.

Ugotavljamo tudi, da bi lahko kot obliko nasilja opredelili nepremišljene ukrepe države, ki starejšim manjša sredstva za preživetje, marsikoga pa je celo pahnila pod rob dostojnega življenja. Prav tako se kot oblika nasilja kažejo posledice leta 2012 sprejete socialne zakonodaje, saj je povzročila krnitev socialne varnosti starejših.

Opozarjamo, da je nujno ozaveščati družbo na vseh ravneh o nesprejemljivosti nasilja nad starejšimi, starejšim pa s sistemi obveščanja in izobraževanja ponuditi možnosti za ukrepanje. V veliko pomoč bi lahko starejšim bil zagovornik, kateremu bi se zaupali v primerih nasilja, ali bi jih poučil o možnostih ukrepanja. Kljub željam starejših in njihovih organizacij (zlasti Zveze društev upokojencev Slovenije) in priporočilom Varuha ter načelni podpori Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ta institut na svojo ureditev še čaka.

Ugotavljamo, da je izključenost iz družbenega dogajanja ena najhujših oblik nasilja in diskriminacije, ki pogosto zadeva prav starejše. V današnji informacijski družbi hitrih sprememb, ko ni več nobene gotovosti, ko je vsak posameznik odgovoren sam zase, moramo več narediti za tiste starejše, ki so morda bolni, neozaveščeni, zapostavljeni, izključeni iz družbe, revni in zato še bolj potrebni pomoči in ukrepov pri varovanju svojih pravic.

Pomembna je zgodnja intervencija v primerih nasilja, kjer je nepogrešljiva vloga centrov za socialno delo, patronažnih služb in osebnih zdravnikov ter usklajeno delovanje naštetih. Pogrešamo bolj urejeno, sistematično in spremljajočo skrb za starejše ljudi, če ti živijo sami. Menimo, da je treba z njimi vzpostaviti stik in ohranjati določeno obliko komunikacije, zato da se bosta pravočasno zaznali in organizirali učinkovita podpora in oskrba, če ju bodo potrebovali. Pri tem je posebej pomembna aktivnost nevladnih organizacij.

Da bi lahko nasilje zajezili, ga je treba zaznati in prijaviti. V tej fazi je odgovornost na vseh članih družbe, ne samo strokovnjakov, ki so že po strokovni zavezi dolžni nasilje prijaviti, pač pa tudi sosedov, sorodnikov, ki pa morajo biti seveda dovolj ozaveščeni, da takšne pojave prepoznajo in reagirajo.

Zatem je nujen pregon storilcev kaznivih dejanj in pravnomočni epilog. Varuh tudi tu opozarja na nujnost specializacije za obravnavo družinskega nasilja v organih odkrivanja in pregona in na specializacijo v sodstvu.

Če do nasilja pride, je potrebna pomoč in terapevtska obravnava celotne družine, kjer opozarjamo na koordinacijo med pristojnimi službami. Prav tako je nujna pomoč storilcem.

Varuh si želi, da bi se število tragedij, povezanih z nasiljem nad starejšimi, pa tudi nasiljem nasploh, zmanjšalo, zato pa si moramo prizadevati vsi.





Natisni: