Zaposleni pri Varuhu človekovih pravic so konec septembra in v začetku oktobra izvedli antidiskriminacijske delavnice, in sicer v Čatežu na Usposabljanju za aktivno življenje in delo, ki ga je organizirala Zveza delovnih invalidov Slovenije, in na Zavodu za zaposlovanje v Ljubljani.
Na njih so udeležnce, v prvem primeru delovne invalide, v drugem pa uslužbence Zavoda za zaposlovanje, skozi interaktivne vaje soočali s situacijami diskriminacije, seznanili pa so jih tudi z njihovimi pravicami, s potmi, ki so jim na voljo v primerih morebitne diskriminacije in s pristojnostmi varuha človekovih pravic.
Zaposleni na Zavodih za zaposlovanje so spoznali, da so sami ključni element pri boju proti diskriminaciji, saj lahko po eni strani opozarjajo delodajalce, da diskriminirajo, po drugi pa svetujejo strankam, kam naj se obrnejo ob morebitnem sumu diskriminacije.
Svetovalci Varuha so poudarili, da je izpolnjevanje diskriminatornih navodil (delodajalca) TUDI diskriminacija in da bi bili v primeru inšpekcijskega postopka prav tako lahko zaslišani (bodisi kot priče v pomoč žrtvam bodisi kot morebitni kršitelji prepovedi diskriminacije).
Več o načinu izvajanja delavnic si lahko preberete tukaj.