Varuh človekovih pravic RS (Varuh) je danes, 22. 5. 2012, pripravil že dvajseto (20) redno mesečno srečanje s predstavniki civilne družbe s področja okolja in prostora in zatem novinarsko konferenco, na kateri je varuhinja s sodelavkami predstavila rezultate dosedanjega sodelovanja in nekatere odprte primere, ki jih obravnava Varuh.
Primeri, ki jih obravnava Varuh (besedila):
Na četrtem srečanju letos (od skupno dvajsetih od leta 2010) je v. d. glavne inšpektorice za promet, energetiko in prostor Aleksandra Velkovrh udeležencem predstavila pristojnosti in delo Inšpektorata RS za promet, energetiko in prostor (IRSPEP).
Varuhinja človekovih pravic dr. Zdenka Čebašek - Travnik, njena namestnica mag. Kornelija Marzel, višja svetnica Martina Ocepek in svetovalka Jožica Matjašič pa so v družbi v. d. glavne inšpektorice Velkovrhove na novinarski konferenci predstavile rezultate sodelovanja s civilno družbo.
Varuhinja o rezultatih sodelovanja (MP3)
Varuh je v letu 2010 okrepil sodelovanje s civilno družbo, saj je mnenja, da ima le-ta posebno vlogo pri varovanju človekovih pravic. Zato je po posameznih tematskih sklopih pripravil dneve odprtih vrat za civilno družbo. Na enem takšnih dnevov je varuhinja ugotavljala, civina družba s področja okolja pa izrazila željo, da bi srečanja lahko postala stalnica. V letu 2010 se je tako zraven že omenjenega dneva odprtih vrat zvrstilo še sedem rednih mesečnih srečanj, v letu 2011 devet in v letu 2012 vključno z današnjim, štiri tematska srečanja; skupno dvajset srečanj.
Na teh srečanjih so govorili o številnih temah, med njimi:
- inšpekcijskem nadzoru na področju okolja in prostora,
- izvajanju Aarhuške konvencije,
- prostem dostopu do okoljskih podatkov,
- o Kodeksu dobrih praks participacije civilne družbe v procesih odločanja,
- o ugotovitvah analize izvajanja določil 34. a člena Zakona o varstvu okolja na lokalni ravni,
- in številnih drugih temah, ki jih najdete na tej povezavi.
Srečanja pa so bila priložnost tudi za neposredno izmenjavo pogledov, dobrih praks, ugotovitev in rešitev z nekaterimi gosti, med njimi nekdanjim ministrom za okolje in prostor prof. dr. Rokom Žarnićem s sodelavci, nekdanjim državnim sekretarjem na ministrstvu za zdravje prim. dr. Ivanom Erženom, generalnim direktorjem Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) dr. Silvom Žlebirjem, dekanom Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru dr. Gorazdom Meškom in drugimi.
Udeleženci današnjega srečanja so redna mesečna srečanja pri Varuhu ocenili kot premik v prizadevanjih za uresničevanje pravice do zdravega življenjskega okolja. Uporabnost takšnih srečanj pa je poudarila tudi v. d. glavne inšpektorice za promet, energetiko in prostor Aleksandra Velkovrh.
Lucija Mozetič, Goriško društvo za kakovost bivanja in v. d. glavne inšpektorice za promet, energetiko in prostor Aleksandra Velkovrh o pomenu srečanj pri Varuhu (MP3)